Początek sezonu budowlanego, to idealny moment na to, aby zaplanować zakup lub wymianę okien we własnym domu. Tak jak w całym budownictwie, dominującym trendem jest w dalszym ciągu energooszczędność. Przez nieszczelne okna, może w domu jednorodzinnym uciekać nawet do 25% ciepła.

Dlaczego okna są ważne?

Okna to jeden z podstawowych elementów decydujących o termoizolacji całego budynku. Kluczową sprawą jest zatem weryfikacja głównie tego, czy na pewno kupujemy produkt energooszczędny. Niestety, porównując okna w sklepach, trudno dostrzec drobne, niezauważalne na pierwszy rzut oka szczegóły, które o tym w znacznym stopniu decydują. O jakości izolacyjności cieplnej okna informuje współczynnik U – im niższy tym okno jest bardziej energooszczędne. Na jego wielkość największy wpływ mają parametry szyby, które zależą od jej konstrukcji, użytych materiałów, a także jakość wykonania. Standardowo w oknach stosuje się wkłady dwuszybowe, w których dwie szyby oddzielone są specjalną ramką dystansową, a powstała w ten sposób przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest gazem szlachetnym, czyli argonem. Dużo lepsze parametry ma jednak tylko nieznacznie droższy wkład trzyszybowy, z dwiema komorami argonu. Dlatego lepiej wybrać właśnie takie rozwiązanie. Zwłaszcza, że w przeciwieństwie do kosztów ogrzewania domu, jest to tylko wydatek jednorazowy.

Okna energooszczędne

Współczynnik przenikania ciepła dla szyby, na który klienci zwracają największą uwagę, bardzo często podawany jest jako współczynnik U całego okna. A to niestety bardzo poważne nadużycie.  O energooszczędności okna Warszawa i jej mieszkańcy zwracają szczególną uwagę, choćby ze względu na tak wysokie rachunki i koszty utrzymania. Dotyczy to oczywiście również innych mniejszych i większych miast w Polsce. O energooszczędności decyduje w ogromnym stopniu także izolacyjność ramy okiennej, która stanowi nawet 40% jego całkowitej powierzchni. W oknach PVC zasadniczym elementem decydującym o tym, czy będzie ona skutecznie chroniła nasz dom przed utratą cennej energii jest zarówno szerokość profilu jak i materiał, z którego wykonano wzmocnienie usztywniające ramę.

Rate this post