Standardowym sposobem wykończenia posadzki w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego są płytki. Wybór terakoty w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym motywowany jest pewnością, że wysokie temperatury oraz ich wahania nie wpłyną na strukturę powierzchni. Tymczasem ceramika nie zawsze jest najlepszym wyborem pod względem estetycznym. Czy można montować panele na ogrzewaniu podłogowym?

Panele na ogrzewaniu?

Systemy ogrzewania podłogowego świetnie sprawdziły się w łazienkach, kuchniach i korytarzach, a ostatnio wreszcie wkraczają na salony. Trudno dziwić się temu trendowi, biorąc pod uwagę niepowtarzalny komfort, jaki dostarcza to rozwiązanie – zauważa nasz rozmówca z Instal Mark.

Dodatkową zachętą może być coraz większa paleta możliwości wykończenia posadzek podłóg ogrzewanych, która powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku. Choć jeszcze niedawno płytki wydawały się jedynym rozwiązaniem, dziś bez wahania zachęcamy do sięgania po ogrzewanie podłogowe pod panelami. Oczywiście, trzeba tu działać z głową.

Jakie ogrzewanie pod panele?

Podstawowym wymogiem ogrzewania podłogowego pod panelami jest równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni podłogi. Dlatego świetnie sprawdzają się tutaj maty grzejne. Drugą zasadą jest dobór techniki grzewczej do rodzaju paneli. Większość producentów oferuje panele, które współpracują z ogrzewaniem wodnym. Grzałki elektryczne sprawdzają się tutaj dużo słabiej ze względu na tempo nagrzewania się, za duże dla możliwości zmian objętości paneli.

Jakie panele na ogrzewaną podłogę?

Z drugiej strony musimy pamiętać, że nie każde panele możemy położyć nawet na wodnym ogrzewaniu. O tym, czy posadzka nadaje się do pomieszczenia możemy łatwo przekonać się, sprawdzając oznaczenia nadane przez producenta. Jeśli panele nadają się na ogrzewanie podłogowe, właściwa informacja z pewnością będzie umieszczona na opakowaniu i/lub karcie gwarancyjnej.

Układanie paneli na ogrzewaniu podłogowym

Pomysł instalacji paneli na ogrzewaniu podłogowym musi być więc bardzo dobrze zaplanowany, a wybór paneli i rodzaju systemu grzewczego są od siebie wzajemnie uzależnione – mówi ekspert z Instal Mark. Również sama instalacja wymaga wyjątkowego podejścia. Ułożenie posadzki z paneli musi być poprzedzone uruchomieniem ogrzewania i badaniem stopnia wilgotności podłogi.

Ze względu na wymagający sposób integracji systemu grzewczego i posadzki z paneli, cały proces od projektowania do wykonania wykończenia warto konsultować ze specjalistami obu dziedzin, ogrzewania i parkieciarstwa.