Na ogrzewanie podłogowe nadają się materiały, które nie zniszczą się pod wpływem temperatury, ale też nie będą hamowały ciepła. Wbrew pozorom, jako materiału do podłogi z ogrzewaniem możemy wykorzystać także drewno, które cieszy oko i zapewnia komfort użytkowania. Co warto wiedzieć na temat ogrzewania podłogowego i wykorzystaniu drewna do konstrukcji tego typu? Postanowiliśmy przygotować krótki przewodnik.

System ogrzewania podłogowego

W systemie ogrzewania podłogowego cała powierzchnia posadzki stanowi grzejnik. Z technicznego punktu widzenia najlepiej użyć do wykończenia materiału, który będzie dobrze przewodził ciepło, jak ceramika lub kamień. Drewno ma gorszą przenikalność cieplną i wyższy opór. Naturalne drewno jest także kurczliwe, dlatego zmienia objętość na skutek zmian temperatury. Dlatego do podłóg z ogrzewaniem nie należy używać zwykłych drewnianych desek. Dla osób, które pragną jednak mieć drewnianą podłogę w swoich domach, jest na to pewien sposób, o którym opowiemy w kolejnym rozdziale artykułu. Warto wiedzieć, że drewno na podłogówce najlepiej sprawdza się w domach, które mają małe zapotrzebowanie na ciepło, a więc są dobrze zaizolowane. Sprawdzi się zatem w budownictwie nowoczesnym, które wznoszone są zgodnie z zaostrzającymi się od dłuższego czasu przepisami związanymi między innymi z izolacyjnością. Śmiało można powiedzieć, że to rozwiązanie bezpieczne, jeśli czynnik grzewczy to woda podgrzewana w kotle z automatyką, która zapobiega powstawaniu zbyt wysokiej temperatury. Rozwiązanie, które chcemy omówić, sprawdzi się także w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Lambda floor

Deski warstwowe Lambda floor to nowoczesne rozwiązanie, które przystosowane są do podłogowego ogrzewania wodnego i elektrycznego. Drewno jest dobrym izolatorem, a w przypadku ogrzewania podłogowego zależy nam na dystrybucji ciepła do pomieszczenia. By system działał sprawnie, stworzono połączenie deski warstwowej i aluminiowego modułu grzewczego. Podłoga jest dzięki temu stabilna, bezpieczna w użytkowaniu i zapewnia równomierny rozkład ciepła. Deski wyglądają naturalnie i estetycznie. W firmie Profi-Parkiet z Gdyni dowiadujemy się, że ciepło rozprowadzane jest sprawnie, a opór cieplny jest mniejszy niż w przypadku innych podłóg drewnianych. Przenikalność cieplną można porównać do płytek ceramicznych. Deski nie odkształcają się nawet w wilgotnym otoczeniu. Gatunki drewna używane do produkcji Lambda floor to dąb, orzech amerykański i merbau. Powierzchnia desek może być wielokrotnie poddawana renowacji – mamy do wyboru powierzchnię surową, fabrycznie wykończoną woskiem olejnym lub lakierem bezbarwnym. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naturalny i ciepły wygląd pomieszczeń.

[avg] ([per]) [total] vote[s]