Kominki stają się coraz bardziej popularne w polskich domach. W niektórych pomieszczeniach kominek stanowi bardziej funkcję dekoracyjną, w innych jest to źródło ciepła rozprowadzanego na cały dom. W takim przypadku konieczne jest wykonanie pełnej instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze do poszczególnych miejsc oraz odprowadzającej spaliny na zewnątrz.

Kominek

Już na etapie planów budowlanych i projektowania powinniśmy wybrać rodzaj kominka oraz określić jego umiejscowienie. Od tego bowiem będzie zależało rozmieszczenie kanałów, którymi ciepło z kominka zostanie odprowadzone dalej.

System Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) zaczyna się od kominka, który najlepiej sprawdza się, gdy jest zlokalizowany w centralnej części domu. Ponadto, korzystniej jest wybrać taki z zamkniętą komorą spalania, czyli tzw. wkładem kominkowym. Aby ogień w kominku nie wygasał, konieczne jest dostarczanie tlenu do spalania, dlatego system DGP obejmuje również układ nawiewu świeżego powietrza, który doprowadza świeże powietrze (a więc także tlen) do kominka.

Rozprowadzanie ciepła

Kominek nie jest w stanie ogrzać całego domu bez towarzyszącego mu systemu rozprowadzania ciepła. Odpowiednio połączone przewody, kształtki i osprzęt pozwalają dystrybuować ciepło do wszystkich pomieszczeń. Takie części możemy zakupić w specjalistycznych sklepach, np. hurtownia CENTROWENT. Od budowy układu dystrybucji powietrza zależy, jak będzie on działać – ciepło może być rozprowadzane naturalnie opierając się na grawitacyjnym wyporze powietrza lub w sposób wymuszony wentylatorem.

Ale w naszym kominku powstaje nie tylko ciepło, które chcemy zatrzymać w domu. Efektem ubocznym są bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia spaliny, które za pomocą odpowiedniego układu odprowadzamy z kominka na zewnątrz.

Sterowanie

Systemem ogrzewania kominkowego nie jesteśmy w stanie w pełni sterować. Możemy ustawić minimalną temperaturę, która oznacza moment, w którym uruchomi się wentylator oraz bieżącą temperaturę nawiewu. Nie mamy natomiast możliwości odgórnego ustawienia temperatury maksymalnej jaką osiągnie DGP w określonej porze dnia.