Domy drewniane częściej buduje się na działkach rekreacyjnych, są to domki typowo letniskowe, z których korzystamy w czasie urlopów i wakacji. Odpowiednio dobrane ogrzewanie może sprawić, że w drewnianym domu miło wypoczniemy także jesienią, lub – że zamieszkamy w nim na stałe. Całoroczny dom z drewna wymaga jednak innego systemu ogrzewania.

Drewno – właściwości

Dom z drewna już przez sam surowiec, z którego jest wykonany będzie inaczej reagował na warunki atmosferyczne i inaczej utrzymywał temperaturę, niż domy murowane. Drewno dość szybko nagrzewa się, ale równie łatwo wytraca ciepło. Aby uniknąć wychłodzenia należy zadbać o dobrą izolację ścian, energooszczędne okna i rekuperator. Dla kontroli zużywanej energii przydatny będzie rekuperator z funkcją odzyskiwania ciepła.

Plany na przyszłość

Najlepszy jest taki system ogrzewania, którego montaż przebiega równocześnie z budową domu. To ogrzewanie dostosowuje się do projektu, nie projekt do ogrzewania. Fachowcy firmy budowlanej powinni doradzić taki system ogrzewania do drewnianego domu, który uwzględnia wielkość i wysokość pomieszczeń. Przy wyborze ogrzewania trzeba zastanowić się, czy np. domek użytkowany dotąd głównie w okresie letnim nie będzie z czasem przekształcony w dom całoroczny – coraz częściej „uciekamy” przecież z wielkich miast na spokojniejszą wieś, w góry… W drugim przypadku lepiej zdecydować o pełnej instalacji grzewczej – łączy się to przede wszystkim z wcześniejszym zaplanowaniem i wydzieleniem miejsca na piec, grzejniki i zainstalowaniem dodatkowych rur.

Ogrzewanie w domkach letnich i domach całorocznych

Drewniany dom sezonowy nie wymaga szczególnie skomplikowanych instalacji. W przypadku takiego domu należy wziąć pod uwagę czas, w którym chcemy w nim wypoczywać i metraż. Dla typowego domku letniskowego najlepszy będzie kominek – w upalne dni nie stworzy dusznej, suchej atmosfery a chłodniejsze noce i wieczory mogą być dzięki niemu bardzo nastrojowe i klimatyczne. Kominki stanowią dodatkowo piękny element wnętrza, nie można ich jednak zostawić bez nadzoru – ogień to żywioł, nad którym trzeba panować, by nie doszło do wypadku.

W alternatywie mamy grzejniki elektryczne – najlepiej z wbudowanym termostatem, który pozwala dostosować i utrzymywać idealną temperaturę pomieszczeń. Grzejnik elektryczny montuje się łatwo i podłącza do prądu. Wybrać można też prostą instalację ogrzewania gazowego. Jeśli decydujemy się na kotły z otwartą, lub zamkniętą komorą, dobrze, aby były to kotły kondensacyjne – czyli takie, które do pracy potrzebują mniej paliwa w porównaniu do kotłów tradycyjnych i dzięki temu są bardziej wydajne. Natomiast wybierając zintegrowany system grzewczy (współpracujące urządzenia) ogrzejemy w drewnianym domku także wodę użytkową. Ogrzewanie podłogowe – ostatnio bardzo popularne – daje z kolei duże możliwości aranżacyjne. Wyróżniamy ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne. Wylana przy budowie domu szkieletowego podłoga przy takim systemie grzewczym dłużej utrzymuje ciepło – ten rodzaj ogrzewania budynku jest również energooszczędny i zdrowy. Coraz częściej stosuje się system solarny – na dachu domku można zamontować kolektory zmieniające energię słoneczną w energię cieplną, jednak pod warunkiem, że ilość promieni słonecznych jest wystarczająco duża a zużycie wody w domu – wysokie. Montażem zajmuje się np. firma LIGAR Jerzy Grabski. System solarny sprawdzi się raczej na mniejszym metrażu. Zastosowanie pompy ciepła to dobre i ekologiczne rozwiązanie dla domków o niewielkim i średnim metrażu. Najbardziej korzystne dla naszego domu i finansów rozwiązanie powinni znaleźć i zaproponować fachowcy.