Wilgoć to bardzo poważny problem w naszych mieszkaniach. Aby uniknąć w przyszłości tego problemu w naszym domu, musimy odpowiednio zabezpieczyć ściany i podłogi  izolacjami, zaprawami klejącymi oraz masą uszczelniającą. Podpowiadamy zatem, jak wykonać porządny remont ścian i podłóg w Twoim  mieszkaniu.

Nowoczesne preparaty są tak doskonałe, że nie tylko zabezpieczają nasze ściany i podłogi przed wilgocią, lecz także nie pozwalają, aby rozwinęła się pleśń. Wodoodporne substancje, którymi smarujemy podłogi, np. w łazience, nie tylko ją zabezpieczają przed wilgocią czy pleśnią, lecz także są tak doskonałymi substancjami, że pozwalają nam na wykonanie np. prysznica bez brodzika.

Folia w płynie

Dobrze wysmarowana podłoga pod płytką specjalną folią w płynie, która ma właściwości hydroizolacyjne da jej takie zabezpieczenie, że woda będzie tylko spływała zrobionym na środku odpływem. W żadnym wypadku dzięki takiej folii  nie przedostanie się pod płytki i nie będzie nam leciała na dół po ścianach. W łazience szczególnie powinniśmy użyć takiej foli płynnej w dużych ilościach, jest ona środkiem uszczelniającym. Ściany i podłogi powinny być wysmarowane dokładnie, szczególnie w tych miejscach, gdzie zużycie wody jest największe, np. wanna, umywalka, bidet, brodzik. Folia jest bardzo prosta w użyciu, ma postać rzadkiej masy. Po prostu pędzelkiem lub wałkiem smarujemy wybrane miejsca lub całą łazienkę. Można nią smarować nie tylko tynki, beton, lecz także płytę karton-gips, na której dość często układamy glazurę.

Kleje do płytek

Po wysmarowaniu podłoża folią musimy dobrać  odpowiedni klej do glazury i terakoty. Klej powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju płytek, najlepiej w tym samym sklepie i, jeżeli mamy taką  możliwość, to z osobą, która będzie układała te płytki. Fachowiec jest najlepiej zorientowany, jaka jest odpowiednia zaprawa potrzebna do danych płytek. Najczęściej są używane uniwersalne zaprawy  z dodatkiem cementu, ale również na naszym rynku kupimy zaprawy średnio lub grubowarstwowe, zaprawy o zwiększonej elastyczności i przyczepności, używane przy podłogówkach, zaprawy z białego cementu, do marmuru i gresu. Pamiętajmy, że cała płytka powinna być wysmarowana klejem, a nie punktowo. Jest ona wtedy lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po położeniu płytek powinniśmy pamiętać, aby dodatkowo elastycznym silikonem uszczelnić jeszcze miejsca narażone na bezpośrednie działanie wody np. ściany w złączeniach  w kabinie. Silikonem octowym dodatkowo wypełniamy szczeliny pomiędzy płytką a  zlewem czy wanną. Jest to idealnym zabezpieczeniem przed przedostawaniem się wody np. wtedy, gdy myjemy ręce.

Rate this post