Z czym nam kojarzy się ekipa budowlana? Dla części osób, które budowały własny dom zapewne z dużymi problemami. Nieraz słyszeliśmy przecież historie o prostych robotach budowlanych ciągnących się całymi tygodniami, o wiecznie pijanych robotnikach, którzy zamiast dobrze pracować, robią wszystko byle jak i co tydzień proszą o zaliczki. Jakim cudem polskie ekipy budowlane są cenione poza granicami kraju? – można zadać sobie pytanie.

Może zależy to od sposobu postępowania z ekipą budowlaną przez inwestora oraz od tego, czy da on poznać wykonawcom, że nie zna się na ich pracy? Zapewne tak! Chcesz sprawić, by zatrudniona przez ciebie ekipa budowlana pracowała profesjonalnie? Zadbaj o dobre relacje na placu budowy i jednocześnie pokaż, kto na nim rządzi. Jak? Podczas budowy zastosuj się do następujących wskazówek.

Zaangażuj inspektora nadzoru inwestorskiego

Kiedy mamy świadomość, że ktoś patrzy nam na ręce podczas naszej pracy, wykonujemy ją staranniej. Ekipa budowlana nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Dla niej taką odgórną kontrolą będzie zatrudniony przez nas inspektor nadzoru inwestorskiego. Kim on jest? To osoba znająca się na pracach budowlanych, której zadaniem jest kontrolowanie robót na budowie i odpowiadanie za nie. Inspektor ten nie tylko będzie sprawdzał postęp prac budowlanych, ale też pomoże nam przy podpisywaniu umowy z wykonawcami, opracowywaniu rozkładu prac, sporządzaniu kosztorysu czy zamówień na materiały budowlane. Ważne, aby zatrudniany przez nas inspektor był nie tylko dobrym fachowcem, ale i osobą której ufamy. Pamiętajmy, aby nie był on powiązany w żaden sposób z naszą ekipą budowlaną. Ustrzeżemy się w ten sposób przed tym, że będzie jej pobłażać czy wchodzić z nią w układy. To ważne, bowiem jego akceptacja robót wykonanych przez brygadę będzie warunkiem wypłacenia jej wynagrodzenia – taki punkt zawrzyjmy koniecznie w umowie z ekipą.

Zapracuj na szacunek

Pamiętajmy, że ekipa budowlana będzie pracowała znacznie lepiej dla osoby, którą darzy szacunkiem niż dla tej, której nie szanuje. Zapracujmy zatem na poważanie w jej oczach. Jak? Sprawiajmy wrażenie, iż rozumiemy zasady panujące na budowie, znamy normy budowlane, orientujemy się w cenach oraz w czasie wykonywania poszczególnych prac. Jeżeli nie mamy o tym wszystkim pojęcia – to nic, liczy się odczucie wykonawców. Zobaczymy, że znacznie szybciej uzyskamy od nich to, czego oczekujemy, gdy odniosą wrażenie, że nie rozmawiają z laikiem, a z osobą zorientowaną w tym, co się dzieje, znającą swoje prawa i ich obowiązki.

Doceniaj dobrych wykonawców

Ekipa budowlana będzie pracowała znacznie efektywniej, gdy poczuje się doceniana za swoje wysiłki. Jest to znane psychologom warunkowanie pozytywne. Ekipa budowlana czując się nagradzana za swoje prace, będzie starała się nie zawieść nas podczas dalszych robót. Nie szczędźmy zatem uśmiechów, pochwał i zachwytów, gdy coś zostało wykonane naprawdę dobrze. Obiecajmy, że będziemy polecać usługi wykonawców wszystkim znajomym, że wystawimy im pozytywną opinię na internetowych forach dotyczących prac budowlanych czy na ich własnej stronie www. Niby nieważne czynności, a wpłyną na pozytywne relacje inwestor-ekipa budowlana, motywując tę ostatnią do sumienniejszej pracy, by sprostać wyrobionej w nas opinii.

Nie ignoruj ustaleń umowy

Na początku ekipa budowlana będzie starała się sprawdzić, kto tak naprawdę rządzi na budowie – my czy ona. Nie dajmy się zatem i nie ustępujmy ani o krok w sprawie postanowień zapisanych w umowie, dotyczących zakresu prac, płacy za nie oraz terminów wypłaty i ukończenia poszczególnych etapów budowy. Nie zgadzajmy się zatem na zapłatę jakichkolwiek dodatkowych pieniędzy z powodu zbyt niskiego oszacowania prac przez ekipę. Nie płaćmy wynagrodzenia za dany etap robót przed obejrzeniem ich efektu przez naszego inspektora i naprawienia ewentualnych fuszerek. Jeżeli nie ustalaliśmy w umowie zaliczek, nie przystawajmy na nie w późniejszym czasie. Nasza konsekwencja w działaniu wzbudzi szacunek w budowlańcach i pokaże im, że nie można nami manipulować.

Stosując powyższe zasady, sprawimy, że zatrudniona przez nas ekipa budowlana będzie pracowała, nie przysparzając nam dodatkowych problemów. Oczywiście pod warunkiem, że korzystamy z usług fachowców. Gdy nasza ekipa budowlana złożona jest z osób bez doświadczenia, niestety, nawet najlepsza atmosfera na placu budowy, nieustanny nadzór oraz znający się na budowie inwestor nie będą gwarantami bezproblemowego ukończenia domu.

Autor: Anna Jaroszewicz