Laminat HPL jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Produkuje się z niego między innymi kabiny sanitarne, blaty kuchenne i łazienkowe czy meble laboratoryjne. Z płyt HPL wykonuje się także dekoracyjne okładziny ścienne, które można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Czemu warto się na nie zdecydować? Poznaj zalety okładzin ściennych HPL.

Sekretem jest sposób produkcji

Zalety laminatu HPL wynikają ze specjalistycznej metody produkcji. Warstwy papieru rdzeniowego impregnowanego żywicą fenolową oraz papieru dekoracyjnego nasączonego żywicą melaminową prasowane są ze sobą w warunkach wysokiej temperatury (ok. 150°C) i ciśnienia (7-9 MPa). Powierzchnia płyty HPL może być pokryta dodatkową warstwą chroniącą przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Powstałe w ten sposób tworzywo nabiera licznych właściwości użytkowych. Okładziny ścienne HPLodporne na ścieranie i zadrapania oraz uderzenia. Niestraszne im woda i para wodna, niskie i wysokie temperatury oraz związki chemiczne. Wyróżniają się również właściwościami antystatycznymi. Nadają się nie tylko do oklejania powierzchni płaskich, ale również zaokrąglonych – na przykład kolumn. Co więcej, płyty HPL są bardzo łatwe w czyszczeniu. Niewielkie zabrudzenia można usunąć z ich powierzchni zwykłą wodą, a następnie osuszyć ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Laminat HPL nie cieszyłby się jednak taką popularnością, gdyby nie jego walory estetyczne. Dzięki bogatej kolorystyce, możliwości nadania różnych faktur oraz upodobnienia do innych materiałów, takich jak kamień, drewno czy metal, okładziny ścienne HPL można wkomponować w każdą aranżację. W połączeniu ze wstawkami szklanymi i stalą nierdzewną pozwalają nadać wnętrzu nowoczesny charakter.

Gdzie można zastosować okładziny ścienne HPL?

Łatwiej byłoby wymienić, gdzie nie można. Okładziny ścienne HPL znajdują zastosowanie przede wszystkim w częściach wspólnych obiektów użyteczności publicznej, takich jak hotele, centra handlowe czy biurowce. Spotykane są również w pomieszczeniach reprezentacyjnych tych oraz podobnych budynków. Dzięki zamkniętej strukturze powierzchni i łatwości utrzymania w czystości płyty HPL wykorzystuje się też w obiektach branży farmaceutycznej i spożywczej czy laboratoriach – wyjaśnia pracownik firmy Sanipol, która zajmuje się produkcją wyrobów z laminatu HPL, w tym wewnętrznych okładzin ściennych. Nie ma oczywiście żadnych przeszkód, by zastosować laminat HPL w domowym zaciszu. Okładziny z tego materiału sprawdzą się doskonale zwłaszcza w kuchni i łazience, gdzie ściany są szczególnie narażone na kontakt z wodą.

Okładziny ścienne HPL mogą być z powodzeniem stosowane również na zewnątrz. Wykonuje się z nich płyty elewacyjne, podbitki dachowe oraz zabudowy balkonów, balustrad i elewacji, które dzięki właściwościom laminatu HPL są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie cieszą oko.

Rate this post