Czy od dłuższego czasu chodzi za Tobą remont mieszkania, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać? Ogrom materiałów dostępnych na rynku, a także porady przeczytane w Internecie i zasłyszane od znajomych spędzają Ci sen z powiek? Odnowienie swojego lokum jest bardzo angażującą i kosztowną inwestycją, którą trzeba naprawdę dobrze przemyśleć. Jak zorganizować remont mieszkania? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Planowanie remontu: od czego zacząć?

Zanim zdecydujesz, czy podejmujesz się remontu samodzielnie, czy jednak zlecasz go ekipie remontowej, a także, zanim rozpoczniesz zakup jakichkolwiek materiałów, zdecyduj, które prace remontowe będą niezbędne w Twoim mieszkaniu. Bez względu na to, czy planujesz remont generalny, czy tylko odnowienie ścian i położenie nowej podłogi, zanotuj wszystkie prace. Pamiętaj, że bardzo ważna jest kolejność. Zawsze rozpoczyna się od prac najcięższych, które generują najwięcej hałasu i robią duży bałagan. Jeśli planujesz zmianę hydrauliki czy innych instalacji, koniecznie zrób to, zanim pomalujesz ściany albo położysz nowe kafelki. Jaka jest optymalna kolejność prac podczas generalnego remontu mieszkania?

  • Wyburzenie
  • Stawianie ścian
  • Skuwanie warstw podłogowych i ściennych
  • Montaż płyt gipsowo-kartonowych
  • Układanie płytek i posadzek
  • Osadzenie drzwi
  • Malowanie i tapetowanie
  • Przegląd instalacji

Remont powinien rozpoczynać się od łazienki i kuchni, aby jak najszybciej przywrócić dostęp do wody w mieszkaniu. Końcowym etapem jest dopieszczenie szczegółów jak montaż gniazdek, włączników, ewentualnych osłon na parapety czy maskownic na ościeżnicę.

Ile kupić materiałów?

Zakup materiałów uzależniony jest od przeprowadzanych prac i metrażu mieszkania. Sporządzenie listy produktów rozpocznij od dokładnej inwentaryzacji remontowanego mieszkania. Spisz wszystkie akcesoria i materiały niezbędne do przeprowadzenia remontu. Aby uniknąć przestojów podczas pracy, pamiętaj, że rzeczy jak zabudowy i meble na wymiar, okna i drzwi, drewniana posadzka czy płyty przycinane na wymiar powinieneś zamówić z dużym wyprzedzeniem. Wyliczoną powierzchnię pomieszczeń traktuj z marginesem błędu i dodaj przynajmniej 10% materiałów więcej. Szczególnie że możesz trafić na końcówkę kolekcji i po kilku tygodniach mieć problem z dokupieniem poszczególnych produktów z danej serii. Niekiedy ekipy świadczące usługi remontowo-budowlane proszą nawet o 20% zapasu!  Pamiętaj jednak, że zakup większej ilości glazury czy terakoty nie jest problemem, bo po zakończonym remoncie nienaruszone opakowania możesz zwrócić do sklepu. Zanim jednak kupisz potrzebne materiały, wypytaj sprzedawcę o gwarancje, reklamacje i ewentualną możliwość oddania towaru do sklepu.

Remont samemu czy z ekipą remontową?

Jeśli masz określony zakres prac budowlanych i kupione wszystkie niezbędne materiały, powinieneś zastanowić się nad sposobem przeprowadzenia remontu. Możesz podjąć się tego przedsięwzięcia samodzielnie lub zlecić całe zadanie ekipie remontowej. Plusem pierwszego rozwiązania jest duża oszczędność, jednak na pewno zajmie to więcej czasu. Będziesz musiał albo wykorzystać urlop, albo męczyć się z remontem po pracy, przez co będzie on trwał jeszcze dłużej. Jeśli nigdy wcześniej nie bawiłeś się w majsterkowanie ani nie odnawiałeś samodzielnie mieszkania, spędzisz sporo czasu na czytaniu różnego rodzaju poradników. Jednak nie sprawi to, że od razu staniesz się fachowcem. Jeśli czujesz się na siłach i masz czas lub kogoś do pomocy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć remont na własną rękę. Czasami jednak lepiej zlecić to profesjonalistom. Na co zwrócić uwagę, zaczynając współpracę ze specjalistami? Na ten temat rozmawialiśmy z fachowcem z firmy remontowo-budowlanej PW Marko:

Sprawdzenie referencji firmy remontowej lub rozpoczęcie współpracy z kimś z polecenia jest już raczej standardem. Rzadko kiedy klienci decydują się na powierzenie swojego mieszkania przypadkowej ekipie bez referencji, zdjęć swoich realizacji czy chociaż certyfikatów potwierdzających ich umiejętności. Podczas całej współpracy najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie całego zlecenia umową. Nie warto jest zlecać remontu jedynie na podstawie porozumienia słownego. Sporządzenie umowy jest niezbędne. Pozwala nie tylko określić terminy realizacji, zakres prac czy harmonogram oddania poszczególnych etapów, ale również opisuje konsekwencje związane z niewywiązaniem się z zobowiązań oraz określa gwarancję na wykonane dzieło.

Oprócz sporządzenia umowy zabezpieczającej obydwie strony powinniście ustalić, kto pokrywa koszty dojazdu ekipy na miejsce pracy oraz kto jest odpowiedzialny za zakup wszystkich materiałów wykończeniowych. Firma remontowa może dostarczyć produkty niezbędne do przeprowadzenia zlecenia, ale również możesz zakupić je samodzielnie.

Rate this post