Zastosowanie tarczy diamentowej w budownictwie wpłynęło na wyraźne zwiększenie precyzji cięcia rozmaitych materiałów. Współcześnie stosowane tarcze są w stanie przeciąć dowolny materiał stosowany w pracach budowlanych.

Tarcze diamentowe tak naprawdę produkowane są na bazie metalowych korpusów, po obwodzie których biegnie powłoka z syntetycznego diamentu. Ziarenka diamentowego proszku zatopione są w specjalnej mieszance metali nieprzypadkowo. Ich prawidłowe ułożenie pozwala uzyskać maksymalną jakość skrawania ostrych krawędzi.

Rodzaje tarcz diamentowych

Wieniec diamentowy może być nakładany na tarczę w sposób ciągły lub w postaci odcinków. Na podstawie sposobu ułożenia wieńca na tarczy wyróżnia się poszczególne rodzaje tarcz, przeznaczone do odmiennych zastosowań. Mamy zatem tarcze z bieżnią ciągłą, tarcze z bieżnią segmentową bez szczelin na obwodzie tarczy i tarcze z bieżnią segmentową ze szczelinami.

Zastosowania tarcz diamentowych

Tarcze z bieżnią ciągłą najlepiej sprawdzają się w cięciu materiałów kruchych i twardych, czyli podatnych na pęknięcia w trakcie obróbki. Możemy tu wymienić płytki i inne wyroby ceramiczne, naturalny łupek czy cegłę klinkierową – wymienia nasz rozmówca z firmy WKRĘT Techniki Zamocowań.

Diamentowe tarcze segmentowe ze szczelinami przeznaczone są głównie do cięcia mniej kruchych materiałów, takich jak marmur czy lekki beton oraz miększych, czyli np.  elementy z miękkiej cegły i piaskowca.

Uniwersalna tarcza diamentowa

Trzeci rodzaj tarczy diamentowej, czyli tarczę z bieżnią segmentową bez szczelin, nazywamy uniwersalną. Faktycznie, po ten rodzaj tarczy możemy sięgnąć dowolnie w każdym z wymienionych wyżej zastosowań, jednak odradza się nadużywania tego rozwiązania.

Tarcze uniwersalne nie gwarantują identycznej jakości cięcia, jak tarcze o konkretnym specyficznym przeznaczeniu. Dlatego używane są w szczególnych sytuacjach, kiedy na budowie brak czasu na zmianę tarczy i wzmagana jest szybka interwencja przy różnych materiałach.

[avg] ([per]) [total] vote[s]