Montaż okien dachowych sam w sobie jest stosunkowo prosty – wystarczy mieć w pamięci kilka istotnych z punktu widzenia późniejszej funkcjonalności zasad. Paradoksalnie trudniejszym zadaniem może okazać się wybór okien, ponieważ na rynku obecnie znajduje się bardzo wiele ich rodzajów, różniących się konstrukcją, materiałem wykonania i innymi parametrami. Kluczowe jest skupienie się na tym, jakie zadania ma spełniać okno dachowe.

Zadania okna dachowego

Najważniejszym powodem instalowania okien w dachu jest dostarczenie światła do znajdujących się pod nim pomieszczeń. Okno dachowe potrafi przepuścić go nawet aż do 50 proc. więcej niż klasyczne okno pionowe. Gdyby jednak to była jedyna istotna funkcja, wystarczyłoby wywiercić sobie w dachu kilka dziur o odpowiednio dużej średnicy. Okno dachowe, dostarczając światło dzienne do wnętrza, powinno poza tym chronić przed zewnętrznym hałasem i czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr, deszcz, śnieg czy po prostu zimno. – Okno takie nie powinno zwiększać utraty ciepła z wewnątrz budynku, bo istotnie zwiększa to koszty ogrzewania – dodaje fachowiec z wiodącej firmy dachowej Ambit.

Podejmując decyzję dotyczącą okna dachowego, zwróćmy więc szczególną uwagę na jego parametry izolacyjne. Poza tym materiał wykonania pozostaje do naszej dyspozycji i możemy dobrać go po prostu do koncepcji aranżacyjnej. Niektórzy zalecają zastosowanie okien z tworzyw sztucznych w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, odpowiednio zaimpregnowane okna drewniane również jednak powinny tutaj nieźle się sprawdzić.

Pod kątem nachylenia

Oprócz tego warto dopasować konstrukcję do stopnia nachylenia dachu. Do wyboru mamy m.in. specjalne okna przystosowane do dachów płaskich (kąt nachylenia od 0 do 30 stopni), okna wysokoosiowe (20-65 stopni), uchylno-obrotowe (15-65 stopni; dzięki dwóm osiom obrotu można je uchylać lub obracać o 180 st. w celu umycia, są jednak zauważalnie droższe) albo najpopularniejsze, obrotowe (15-90 st.). Kąt dachu ma też znaczenie dla rozmiaru okna. Im dach bardziej stromy, tym może być ono krótsze. Przy mniejszym nachyleniu powinno być nieco dłuższe.

Jak dużo?

Lepiej jest zamontować kilka mniejszych okien niż jedno duże, bo pozwala to na bardziej równomierne rozprowadzenie światła po pomieszczeniu. Jeśli zainstalujemy zaś je na różnych wysokościach połaci dachowej, światło będzie wpadać do środka o różnych porach dnia. Łączna powierzchnia prześwitu powinna wynosić od 1/5 do 1/8 powierzchni podłogi danego pomieszczenia, aby ilość światła była wystarczająca. W przypadku wnętrz typu łazienka czy garderoba może to być nieco mniej, bo od 1/8 do 1/12.

Fachowy montaż

Im więcej okien, tym większy nacisk należy położyć na ich własności termoizolacyjne, bo ze wzrostem ich liczby rośnie prawdopodobieństwo utraty ciepła. Duże znaczenie ma tutaj także prawidłowy, ciepły montaż. Instalacja okien dachowych nie wymaga zmian w konstrukcji dachowej, można więc ją przeprowadzić w budynkach już istniejących. Lepiej to jednak powierzyć fachowej ekipie, ponieważ w porównaniu z osadzaniem takich okien podczas krycia połaci dachowej w przypadku dachów gotowych wzrasta ryzyko nieszczelności.

Doświadczeni specjaliści prawidłowo zamocują tzw. kołnierz uszczelniający, który z jednej strony umożliwia połączenie okna z pokryciem dachowym, a z drugiej – odprowadza poza nie wody opadowe i śnieg. Nie zapomną podczas montażu również o takich szczegółach jak to, że dolna krawędź instalowanego okna dachowego zazwyczaj powinna znaleźć się na wysokości mniej więcej 1,3 m od podłogi, górna zaś w okolicach 2 m ponad nią. Umożliwia to wyglądanie przez takie okno i wygodne otwieranie, a jednocześnie pozwala umieścić pod nim chociażby grzejnik czy meble. To wszystko jednak zależy również od wysokości ścianki kolankowej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że im wyżej jest umieszczone okno, tym lepiej i bardziej równomiernie doświetli ono wnętrze.

[avg] ([per]) [total] vote[s]