Współczynnik Uw powinien znać każdy, kto zastanawia się nad zakupem okna, jest to bowiem podstawowy parametr określający stopień termoizolacji okna. Sprawdzając jego wielkość można przekonać się, czy okno jest energooszczędne. Od czego zależy wartość współczynnika Uw i jak ją interpretować? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o współczynniku przenikania ciepła.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła Uw?

Do każdego modelu okna producent ma obowiązek dołączyć informację o wielkości współczynnika przenikania ciepła oznaczanego symbolem Uw. Zgodnie z definicją, współczynnik ten określa ilość energii cieplnej, która przedostaje się przez okno o określonej powierzchni przy danej różnicy temperatur między wewnętrzną a zewnętrzną stroną okna. Jednostką współczynnika Uw jest W/(m²·K) (wat na metr kwadratowy na 1 Kelwin).

Mówiąc prościej Uw określa ilość ciepła, która tracona jest z budynku. Im niższa jego wartość, tym lepsza izolacja cieplna okna. Co ciekawe, dopuszczalna wielkość Uw systematycznie się zmienia. W 2021 roku współczynnik Uw nie może przekraczać 0,9 W/m2K dla okien standardowych (w porównaniu do 1,1 W/m2K z ubiegłych lat).

Wielkość współczynnika Uw w oknach

Współczynnik Uw oblicza się za pomocą specjalnego wzoru, który uwzględnia takie parametry, jak: powierzchnię poszczególnych elementów okna, grubość materiałów izolacyjnych oraz opór cieplny warstwy wewnętrznej i zewnętrznej. Ostateczna wartość Uw zależna jest od współczynnika izolacji cieplnej szyby (Ug), ramy okiennej (Uf) oraz pozostałych elementów: ramki międzyszybowej, ościeżnicy oraz liczby i szerokości komór obecnych w profilu szyby. W energooszczędnych oknach stosuje się tzw. ciepłą ramkę dystansową, dzięki której para wodna nie skrapla się na brzegu szyby. 

O czym należy pamiętać, szukając okien z niskim współczynnikiem Uw?

Współczynnik Uw okien zależy nie tylko od wielkości okna (im większe okno tym niższa wartość Uw), ale i jakości wykonania produktu. Jednym z dystrybutorów okien o niskim współczynniku Uw jest producent okien i drzwi drewnianych Wiktorczyk oferujący okna wykonane z różnorodnych gatunków drewna. Dokonując zakupu nowoczesnych okien można mieć pewność, że są one cieplejsze i mają lepszą izolację cieplną niż ich starsze odpowiedniki.

Zakup okien pasywnych to dobry wybór, jeśli budynek posiada solidną izolację cieplną. Jeśli tak nie jest, ze słabo zaizolowanego domu ciepło będzie i tak uciekać, a droższy typ okien okaże się niepotrzebnym wydatkiem.

Rate this post