Wraz z rozpoczęciem wiosny nadchodzi sezon na wymianę stolarki okiennej. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, spośród których możemy wybierać. W domach i mieszkaniach dominują obecnie okna wykonane z PCV, natomiast w nowoczesnych budynkach użyteczności publicznej, czy w masywnych biurowcach, stawia się na okna z ramami aluminiowymi. Rzadziej decydujemy się na okna drewniane, które są droższym rozwiązaniem. Jakie są zalety okien wykonanych z PCV w porównaniu do okien drewnianych?

Zalety okien plastikowych

Polacy najchętniej wybierają okna z PCV, które mogą być montowane w różnych systemach. Wszystkie jednak mają te same zalety. Przede wszystkim, plastikowe okna są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Nie są też podatne na działanie grzybów, czy owadów, czego nie można powiedzieć o oknach drewnianych. Ramy okienne wykonane z wysokiej jakości materiału nie blakną i nie żółkną, nie pojawiają się na nich przebarwienia. Zapewniają właściwą izolacyjność. Nie przepuszczają ciepła z ogrzewania na zewnątrz i nie wpuszczają chłodu do wnętrza pomieszczeń. To bardzo ważne nie tylko ze względu na komfort, ale i ze względu na oszczędność energii. Dostrzegają to przede wszystkim właściciele domów, które ogrzewane są indywidualnie, nie przez sieć ciepłowniczą. Przy oknach z PCV mniej płacimy za ogrzewanie i klimatyzację. Okna z PCV są także szczelne, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zamontowane – mówi nam przedstawiciel sklepu Skladokien.pl z Wrocławia. To także chroni przed niepotrzebną stratą ciepła.

Plastik kontra drewno

Okna drewniane to rozwiązanie dużo droższe od okien plastikowych, ponieważ proces produkcyjny jest znacznie bardziej skomplikowany. Na okna musimy często poczekać sporo czasu, ponieważ nie są dostępne od ręki, zwłaszcza w przypadku mniej popularnych modeli i rozmiarów. Producenci nie mogą pozwolić sobie na produkcję okien „na zapas”, ponieważ niesie to za sobą duże koszty i ryzyko, a wszystkie elementy wykonane z drewna muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. W porównaniu z oknami wykonanymi z PCV okna drewniane wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co kilka lat, zgodnie z zaleceniami producenta, powinniśmy je odpowiednio konserwować, by nie atakowały ich grzyby i bakterie oraz by nie pochłaniały wilgoci z zewnątrz. W pomieszczeniach wilgotnych wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Okna z PCV bezwarunkowo wygrywają w konkurencji z oknami drewnianymi.

[avg] ([per]) [total] vote[s]