Kiedy dziura w ziemi zostanie wypełniona fundamentami, na których stanęły mury, dach oraz stolarka okienna i drzwiowa zostaną zamontowane, a wnętrze budynku podzieliły ścianki działowe pora na kolejny etap budowy domu, czyli prace wykończeniowe. Powinny się one odbywać w temperaturze co najmniej 5 stopni Celsjusza, na co najczęściej pozwala już stan surowy zamknięty domu. Wobec tego, które z prac wykończeniowych są najważniejsze?

Wykonanie wszelkich prac instalacyjnych

Pierwszym ważnym etapem prac wykończeniowych, dzięki którym budynek zamieni się w wymarzony dom, jest wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych oraz ogrzewania. Nieprzypadkowo to od niego rozpoczyna się wykańczanie domu, gdy nie ma jeszcze na ścianach tynków, a na podłogach posadzek. Dzięki temu elektrycy, hydraulicy oraz inny specjaliści mogą ułożyć w odpowiedni sposób instalację, która następnie zostanie zakryta w kolejnych etapach prac. 

Przystępując do tych prac wykończeniowych, należy więc mieć już gotowy projekt wykończenia domu, wraz z rozmieszczeniem armatury łazienkowej i kuchennej, a także gniazdek elektrycznych czy oświetlenia. Pozwoli to bowiem doprowadzić odpowiednie instalacje do właściwych miejsc w budynku.

Posadzki, tynki, sufity

Kolejnym istotnym etapem prac wykończeniowych jest wykonanie posadzek, tynków i sufitów. W tym przypadku temperatura wewnątrz budynku powinna wynosić co najmniej 10 stopni Celsjusza, aby znajdująca się woda w tynkach czy betonie mogła swobodnie odparować i nie zamarzła. 

Kolejność wykonywania tych prac ma także ogromne znaczenie. Najpierw powinny więc zostać wykończone sufity, następnie otynkowane ściany, a na samym końcu można przejść do wykonania wylewki posadzkowej. Zatrudniając jednak specjalistów, takich jak ekipa budowlana Pro-Bud z Milanówka, nie trzeba tego pilnować, gdyż zdają oni sobie doskonale z tego sprawę. 

Malowanie, układanie paneli i płytek oraz biały montaż

Ostatnim z najważniejszych etapów wykończenia domu jest natomiast malowanie ścian, układanie na nich oraz na podłogach płytek czy paneli, a także montowanie urządzeń sanitarnych nazywane białym montażem. To właśnie po nim budynek zaczyna w końcu przypominać wymarzony dom, a od przeprowadzki do niego dzieli jeszcze tylko kilka prac oraz sprzątanie po budowie. 

Podsumowując, wykonując prace wykończeniowe, należy pamiętać o właściwej kolejności montażu poszczególnych elementów, aby nie niszczyć efektów pracy np. poprzez wykuwanie bruzd pod układanie przewodów elektrycznych w tynkowanych ścianach. 

Rate this post