Trudno sobie wyobrazić kompletny budynek bez pokrycia dachowego. Na rynku dostępne są dziś materiały o różnych właściwościach i co nie jest bez znaczenia – w różnej cenie. W przypadku nowych domów już przy projektowaniu budynku warto wybrać najodpowiedniejszy rodzaj pokrycia, który będzie idealnym zwieńczeniem budynku.

Dachówki ceramiczne i betonowe

Są jednym z najchętniej wybieranych przez klientów rodzajem pokryć dachowych. Mają też długą tradycję – produkuje się je już od kilku tysięcy lat. Dachówki ceramiczne powstają z gliny, są bardzo trwałe, niepalne i odporne, a do tego bardzo estetyczne. Klienci mogą wybierać spośród różnych kształtów i kolorów. Dzięki temu, że są niewielkie łatwo poddają się wymianie i naprawie. Wadą tego rodzaju pokryć jest ich duży ciężar, który wymaga wybudowania bardzo wytrzymałej więźby dachowej. Podobnymi właściwościami charakteryzują się dachówki betonowe lub cementowe produkowane z piasku, wody i cementu. Różnica polega na tym, że są one mniej trwałe od tych z wypalanej gliny. Dzięki nowoczesnym technikom produkcji dachówki betonowe nie ustępują pod względem wyglądu i estetyki tym ceramicznym.

Dachówki bitumiczne

Ciekawą alternatywą dla dachówek ceramicznych i betonowych mogą być dachówki bitumiczne. Ich konstrukcja oparta jest na rdzeniu w postaci osnowy z masy celulozowej, włókna szklanego lub tworzyw sztucznych, pokrytym masą asfaltową i granulatem mineralnym. Ten rodzaj dachówek wyróżnia się dużą odpornością na zmiany temperatur, wilgoć i odkształcenia. To nowoczesny materiał, którego trwałość sięga nawet 40 lat. Jest również odporny na działanie wody i ognia. Dachówki bitumiczne są tańsze niż dachówki ceramiczne, ale równie estetyczne dzięki różnym kształtom i kolorom do wyboru.

Pokrycia blaszane

Równie popularne są dziś blachodachówki. Tego typu konstrukcje oparte są na rdzeniu ze stali lub aluminium pokrytym kilku warstwami powłoki ochronnej. Są one bardzo trwałe – w zależności od blachy wykorzystanej do produkcji mogą spełniać swoją rolę od 30 do aż nawet 200 lat! Blachodachówki są tanie i lekkie, a do tego bardzo łatwe w montażu. Ze względu na swoją plastyczność sprawdzą się też znakomicie w roli pokrycia również o skomplikowanym kształcie. Więcej o tych i innych rozwiązaniach można dowiedzieć się kontaktując się ze specjalistami z Wielobranżowego Zakładu Usługowego Mariusza Dobosza działającego na Śląsku.

[avg] ([per]) [total] vote[s]