Decydując się na metodę ogrzewania domu, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty energii, wydajność danego paliwa, ceny instalacji i zakupu opału, prostotę obsługi, kubaturę budynku i wiele innych czynników. W tym tekście przedstawimy dwa sposoby ogrzewania, które można uznać za najlepsze. Dlaczego? Tego dowiecie się z tekstu! Przedstawiamy pompy ciepła i kotły na pellet.

Pompy ciepła

Pompy ciepła święcą teraz triumfy. I nic dziwnego! To metoda, która zyskuje sobie rzesze zwolenników dzięki szeregowi zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim oszczędność i prostotę użytkowania.

Grunt w naturalny sposób kumuluje ciepło. Dotychczas korzystanie z tej darmowej i czytej energii było trudne i kosztowne. Pompy ciepła pozwalają wykorzystywać ją przez cały rok w swoim własnym domu – mówi ekspert z firmy Heat Sources.

Ogrzewanie z pompą ciepła kosztuje tyle, ile energia elektryczna niezbędna do jej pracy. Koszt samego urządzenia i instalacji jest dość wysoki – może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Szacuje się jednak, że zakup pompy zwraca się po ok. 12 latach. Metoda ta jest znacznie tańsza od niedrogiego przecież ogrzewania gazowego. Rocznie różnica wynosi ok. 30%.

Kotły na pellet

Jeżeli pompa ciepła pozostaje poza zasięgiem, warto zastanowić się nad kotłami na pellet. Jest to nieco bardziej typowa metoda ogrzewania – polega na spalaniu paliwa. Zarówno jednak kotły na pellet, jak i sam opał ma wiele zalet, dzięki którym przewyższa np. ogrzewanie węglowe.

Urządzenia są nowoczesne, dzięki czemu nie wymagają od użytkownika zbyt wiele czasu i uwagi. Automatyczna regulacja spalania i samoczynne podajniki sprawiają, że możemy niemal zupełnie zapomnieć, że mamy kocioł – niektóre z nich można obsługiwać raz na tydzień.

Pellet jest paliwem ekologicznym, zdrowym, czystym i łatwym w przechowywaniu. Dzięki temu, że piece są wykonywane przy użyciu nowoczesnych rozwiązań, spalanie jest bardzo wydajne i pellet nie ustępuje pod tym względem ekogroszkowi. Do jego przewag należą: niska emisja spalin, które są znacznie bardziej przyjazne środowisku, niewielka ilość popiołu (30 razy mniej niż z węgla!), niska cena oraz to, że pellet nie brudzi i ma przyjemny zapach drewna, podczas gdy węgiel nie jest higieniczny i ma specyficzną nieprzyjemną woń, która utrzymuje się w pomieszczeniach długo po tym, jak go zużyjemy.

Pompy ciepła i kotły na pellet to dwie z najlepszych metod ogrzewania pod wieloma względami. Jeżeli szukamy oszczędności długodystansowych i dysponujemy wkładem finansowym, warto zdecydować się na bezobsługową pompę ciepła. Jeżeli zaś chcemy zaoszczędzić zarówno na zakupie, jak i eksploatacji, dobrym wyborem będą kotły na pellet.