Instalację wodno-kanalizacyjną zaczyna się zakładać już na etapie powstawania fundamentów budynku. Przed rozpoczęciem prac należy zadbać o stronę formalną całej inwestycji. Do odpowiedniego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego składa się wniosek o wydanie warunków przyłącza, a następnie projektowana jest sieć zewnętrzna.

Instalacje na etapie fundamentów i stanu surowego zamkniętego

Instalacje wodno-kanalizacyjne w znacznej mierze wykonywane są na etapie fundamentu i podłogi na gruncie. Prace uwzględniają odprowadzenie ścieków poza budynek i wykonanie odpowiedniego przepustu w ścianie fundamentowej, a także rozprowadzenie rur kanalizacyjnych, które następnie chowane są pod warstwą betonu. Doprowadza się również wodę do budynku. Specjaliści z firmy budowlanej SAS BUD Radzyński podkreślają, że przepust, którym przeprowadzana jest woda, powinien znajdować się na głębokości około 1.5 m, poniżej poziomu ławy fundamentowej.

Kolejny etap montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej jest wykonywany na etapie stanu surowego zamkniętego. Wówczas rozprowadzane są elementy wymagające bruzd w ścianach. Są to rury wodociągowe i kanalizacyjne, które prowadzą do sanitariów w całym budynku. W przypadku domów z poddaszem przewody umieszczane są zwykle przy ścianach i obudowywane płytami gipsowo-kartonowymi. Na kondygnacjach rury rozprowadza się na stropie i ukrywa w podłodze.

Obecnie wewnętrzne instalacje wodno-kanalizacyjne wykonywane są najczęściej z rur z PVC lub polipropylenu. Coraz powszechniejsze staja się także rury warstwowe, które pomiędzy powłokami z tworzywa sztucznego zawierają dodatkową warstwę z aluminium. Przy punktach poboru montowane są kanały o średnicy 12 – 20 mm a przewody zasilające mają wymiar około 32 mm. Przewody układane są z uwzględnieniem 3% spadku oraz i możliwie jak najkrótszą drogą.

Instalacje na etapie wykończenia domu

Po wykonaniu posadzek oraz tynków wewnętrznych nadchodzi czas na prace wykończeniowe. Wówczas wykonywany jest tzw. biały montaż. Podłączane są umywalki, wanny, prysznice i bidety do wykonanej wcześniej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na tym etapie kluczowy jest dobór odpowiednich materiałów, które zapewnią bezawaryjne funkcjonowanie sanitariatów. Dobrej jakości uszczelki, taśmy izolacyjne i silikony pozwolą na długoletnie użytkowanie. Ważne jest właściwe zabezpieczenie miejsc styku ściany z umywalkami lub wannami przed przelewaniem i przeciekaniem wody oraz prawidłowe podłączenie przewodów do punktów odprowadzania wody.