Nieszczelność okien w domu lub mieszkaniu to jedna z najbardziej kosztownych usterek, jaka może nas spotkać. Możemy im zaradzić doraźnie, jednak prędzej czy później trzeba będzie wziąć pod uwagę wymianę okien na nowe. Wybierając dobre okna, nie tylko zaoszczędzimy mnóstwo energii (w starszych budynkach blisko połowa ciepła ucieka właśnie przez okna), ale otrzymamy również inne korzyści, np. bezpieczeństwo i ciszę. Na co zwracać uwagę podczas wymiany okien?

PCV czy drewno? A może aluminium?

Materiał użyty do produkcji okien to najczęściej pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę przy wyborze. Różnice między oknami drewnianymi i PCV są właściwie kosmetyczne, oba te materiały równie dobrze spełniają swoją funkcję, więc wybór możemy uzależnić głównie od naszych estetycznych preferencji oraz zasobności portfela. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, lepszym wyborem będą okna drewniane, które ocieplą wygląd elewacji. W przypadku mieszkania w bloku zewnętrzny wygląd okien nie jest tak istotny, dlatego warto wziąć pod uwagę PCV, na ogół tańsze niż drewno i nie wymagające konserwacji. Coraz częściej w nowoczesnych domach stosuje się również okna wykonane z aluminium, ich zaleta to wytrzymałość i lekkość – dzięki temu dają bardzo duże możliwości konstrukcyjne.

Zastosowanie okna

Zanim podejmiemy decyzję o wymianie okien powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje powinny one spełniać. Nie warto na przykład inwestować w nowoczesne, dźwiękoszczelne okiennice, jeśli nasz dom stoi z dala od bardziej ruchliwych ulic i innych źródeł hałasu, lub okna o podwyższonych zabezpieczeniach antywłamaniowych, jeśli mieszkamy na wyższych piętrach w bloku.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Wielu producentów zapewnia, że ich okna są energooszczędne i bezpieczne, chroniące przed włamaniami i dźwiękami z zewnątrz. Pamiętajmy, że te cechy okien powinny być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami, wydawanymi na przykład przez Instytut Technologii Budowlanej. Wymiana okien to dość duża inwestycja na długie lata, sprawdzając certyfikaty przyznane producentowi otrzymamy pewność, że zakup był trafiony.

Jak dopasować okno?

Znalezienie okien o wymiarze dokładnie takim samym, jak stare jest bardzo trudne, prawie niemożliwe. W związku z tym mamy do wyboru dwie możliwości – zamówienie okien na wymiar, lub zakup już gotowych okien o rozmiarze zbliżonym i dopasowanie do niego otworu okiennego w ścianie. Wbrew pozorom to właśnie ta druga metoda jest mniej kosztowna i zalecana, jeśli chcemy zmienić wygląda elewacji naszego domu (np. poprzez zamontowanie okien o innym kształcie niż dotychczasowe)

Przy wyborze okien dobrze jest brać pod uwagę sprawdzonych i pewnych producentów, takich jak MKS Okna Wrocław. W ofercie firmy znajdziemy okna PCV, aluminiowe, parapety oraz inne elementy wyposażenia domu.

Rate this post