Kolektory słoneczne postrzegane są jako alternatywne i ekologiczne źródło energii odnawialnej. Czy warto montować je w swoim domu? Jeżeli tak, to jaki sposób jest najlepszy? Przyjrzyjmy się bliżej odpowiedziom na te pytania.

Podstawowa zasada montowania kolektorów słonecznych

W strefie klimatycznej, w jakiej znajduje się Polska, kolektory słoneczne są wykorzystywane głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, oraz do podgrzewania wody w basenie, rzadko do wspierania ogrzewania centralnego ogrzewania. Montując kolektory musimy przewidzieć co zrobimy  z energią  cieplną w okresie letnim, gdy pojedziemy np. na  2-tyg. urlop. Przed instalacją kolektora słonecznego należy prawidłowo dobrać miejsce, w którym będzie on usytuowany, ponieważ nie może być przesłonięty przez budynki lub drzewa. Dla najwyższych uzysków energetycznych kąt ustawienia paneli słonecznych waha się między 30° w okresie letnim i ok. 60° w miesiącach zimowych. W większości instalacji przyjmuje się jednak ok. 45°, czyli średnią tych dwóch wartości.

Instalacja solarna na dachu

Najpopularniejszym miejscem ekspozycji kolektorów słonecznych jest dach, który okazuje się równocześnie jednym z najprostszych miejsc pod zabudowę – wyjaśnia właściciel firmy B.V. Serwis, która zajmuje się m.in. montażem instalacji solarnych. Na rynku dostępne są mocowania do wszystkich rodzajów pokryć dachowych, a niektórzy producenci proponują również systemy do zabudowy w dachówkę. Montaż kolektorów słonecznych na poszyciu dachu jest w zdecydowanej większości najtańszym ze wszystkich typów, a mocowania zaprojektowane są tak, aby ich połączenie z konstrukcją dachu było mocne i trwałe. Ponadto, jest on jest on jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o względy estetyczne.

Gdy połacie dachowe zorientowane są na wschód-zachód lub montaż na dachu nie jest możliwy, kolektory słoneczne można zainstalować na ścianie. Należy jednak pamiętać, aby ich płaszczyzna nie była zbytnio zacieniona przez elementy konstrukcyjne domu oraz o odchyleniu względem południa, ponieważ płaszczyzna ściany będzie w odmienny sposób wystawiała kolektor na słońce niż połać dachowa.

Ściana i konstrukcja wolno stojąca jako alternatywne miejsca montażu kolektorów

Do tej metody trzeba podchodzić ostrożnie, ponieważ instalacja zamontowana bezpośrednio na elewacji będzie bardziej wrażliwa na odchylenie względem południa niż ta, zamontowana na elewacji z konstrukcją. W przypadku montażu bezpośredniego należy powiększyć powierzchnię kolektorów,  dzięki czemu nie będą one produkować odpowiednią ilość  ciepła w okresie letnim, a w pozostałych miesiącach energia utrzymywana będzie na pewnym wysokim poziomie.

Kolektory słoneczne można umieścić również na gruncie w ogrodzie. W przypadku płaskiej powierzchni należy zastosować odpowiednią konstrukcję, która ukierunkuje kolektor w odpowiednim położeniu. Zaletą tej metody jest fakt, że stelaż w ogrodzie daje możliwość łatwego usunięcia śniegu w okresie zimowym z powierzchni kolektorów, dzięki czemu znacznie poprawia się roczny zysk energetyczny. Ułatwiony dostęp przyda się także w przypadku długotrwałego zaniku napięcia z sieci energetycznej – w takiej sytuacji z łatwością można zasłonić solary słoneczne nie narażając instalacji na przejście w stan stagnacji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]