Zastosowanie konstrukcji szalunkowych jest konieczne już na wczesnych etapach budowy domu, hali czy innego obiektu. Ich zadaniem jest formowanie określonej konstrukcji z mieszanki betonowej, podtrzymywanie elementów betonowych oraz zapewnienie stabilności powstałej konstrukcji. Od jakości szalunków w dużej mierze zależy tempo oraz efektywność prac budowlanych. W takim razie na co należy zwrócić uwagę podczas kupowania szalunków na budowę? Sprawdź w naszym artykule!

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Innowacyjne, gotowe systemy szalunków stanowią rozwiązanie na miarę nowoczesnego budownictwa. Znacznie usprawniają przebieg prac i pozwalają w krótszym czasie przejść do kolejnych etapów budowy.

Szalunki dzielą się na kilka podstawowych rodzajów, które różnią się od siebie sposobem wykorzystania. Najczęściej zastosowanie znajdują szalunki ścienne oraz stropowe. Te ostatnie bardzo często używane są w budownictwie jednorodzinnym, jak również przy budowie obiektów użyteczności publicznej. Kompletny zestaw szalunków stropowych składa się z wielu elementów, w tym z niezbędnych podpór, stojaków trójnożnych oraz dźwigarów, których zadaniem jest stabilizacja całej konstrukcji. Na każdej budowie zastosowanie znajdują również szalunki ścienne, które są niezbędnymi elementami przy stawianiu ścian betonowych. Oprócz szalunków ściennych oraz stropowych, istnieją również szalunki słupowe (do wylewania słupów) oraz fundamentowe, które stosuje się przy wykonywaniu fundamentów budynku. Istotny element przy fundamentach stanowią gotowe ławy fundamentowe, które zapewniają konstrukcji dużą wytrzymałość i usprawniają prace budowlane. W nowoczesnym budownictwie znakomicie sprawdzają się ławy fundamentowe Tassu. Solidnie wykonane, mocne, a przy tym bardzo łatwe w montażu (nie wymagają użycia specjalistycznych narzędzi), bezbłędnie spisują się wszędzie tam, gdzie trzeba dotrzymać terminów budowy. Szalunki fundamentowe Tassu to pełna gama elementów konstrukcyjnych o różnych wymiarach, które dopasują się do wykonywanego projektu i pozwolą stworzyć kompletny, niezawodny system szalunkowy.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szalunków?

Podobnie jak w przypadku każdego innego materiału na budowę, przy kupowaniu szalunków również należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz stabilność, jaką zapewniają. Słabej jakości szalunki mogą się odginać, a niekiedy nawet łamać, co prowadzi do przestojów w trakcie budowy i generuje dodatkowe koszty. Solidne i mocne szalunki to gwarancja skutecznego podtrzymywania elementów betonowych, co warunkuje sukces całej budowy.

Kolejną niezmiernie istotną kwestią jest właściwe dopasowanie systemu szalunkowego do projektu oraz technologii budowy. Miejmy na uwadze to, że transport ciężkich elementów jest kosztowny i czasochłonny. Przemyślany zakup oraz dobranie optymalnych rozwiązań na naszą budowę pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Nie warto sięgać po najtańsze rozwiązania oraz materiału od nieznanych producentów. Korzystanie ze sprawdzonych, wysokiej jakości szalunków pozwala uzyskać oczekiwane rezultaty przy każdym realizowanym projekcie.