Ogrodzenia panelowe i metalowe, siatki druciane, betonowe płyty, drewniane sztachety – sposobów na zabezpieczenie i ogrodzenie posesji jest bardzo wiele. Wpływ ma na to nie tylko ciągle rozwijająca się technologia, ale też moda.

Od jakiegoś czasu coraz popularniejszym sposobem na ogrodzenie posesji stają się murki gabionowe. W swojej ofercie ma je również firma Olbud, od ponad ośmiu lat działająca w tej branży. Czym w ogóle są i jakimi cechami charakteryzują się tego rodzaju murki?

Wszystko rozpoczęło się w połowie dwudziestego wieku, kiedy to stalowe kosze wypełnione kamieniami zaczęto stosować w wojskowości i budownictwie infrastrukturalnym, czyli na przykład podczas wznoszenia ochron przeciwpowodziowych, barier dźwiękochłonnych, murów oporowych, czy też przy regulacji koryt rzek i strumieni. Nie minęło wiele czasu, a murki gabionowe zaczęto wykorzystywać także do ogradzania prywatnych posesji. Oczywiście dopasowano je do bardziej indywidualnych potrzeb: co prawda murki gabionowe wciąż są koszami wykonanymi z metalowych siatek, jednak w ich wnętrzu umieszcza się wypełnienie z różnych materiałów. Niezmiennie najczęściej są to kamienie: granit, bazalt, gnejs i kamień polny (krzemień). Jednak zgodnie z życzeniem i gustem klienta wypełnić je można praktycznie w dowolny sposób: na przykład kulami i bryłami z kolorowego szkła, a nawet drewnem. Poza tym ogrodzenia tego typu mogą przyjmować przeróżne kształty i wielkości – wszystko według potrzeb.

Jakie są zalety murków gabionowych? Niewątpliwie solidność i trwałość. Murki te wykonywane są bowiem z trwałych materiałów, dodatkowo zabezpieczonych przed korozją poprzez ocynkowanie ogniowe. Dzięki temu przez długie lata nie wymagają konserwacji. Charakteryzują się też bardzo dużą odpornością, zarówno na warunki atmosferyczne, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Są skręcane śrubami ze stali nierdzewnej, betonowane lub przykręcane do podłoża. Mimo to ich montaż jest bardzo łatwy. A jeśli wykona go profesjonalna, doświadczona firma, taka jak Olbud, z całą pewnością posłużą nam przez naprawdę długi czas.

Murki gabionowe są też nowoczesne i oryginalne. Mimo że można spotkać się z nimi coraz częściej, wciąż budzą zainteresowanie i przyciągają wzrok. Idealnie wpasowują się w wygląd posesji – pasują do budynków wzniesionych w różnych stylach. Połączenie stali i kamienia nie dość, że jest atrakcyjne i funkcjonalne, jest też ekologiczne i praktyczne. Murki te świetnie współgrają z roślinnością – z czasem obrastają trawą i innymi roślinami. Tłumią hałas, a ich wypełnienie stanowi doskonałą izolację akustyczną, a po zdemontowaniu mogą być wykorzystane w innym miejscu. Pasują też do nowoczesnych furtek, bram i zabezpieczeń, takich jak szlabany czy wideodomofony.

Ale oprócz walorów estetycznych stanowią również doskonałe zabezpieczenie terenu, czyli spełniają główną rolę, jaka przypisana jest ogrodzeniom. Pasują nie tylko do domów i posesji prywatnych, ale też budynków firmowych czy punktów usługowych. Zresztą to nie jedyny sposób ich wykorzystania – służą nie tylko jako ogrodzenia, ale też jako elementy tzw. małej architektury – wykonuje się z nich donice, klomby i ławki.

Liczne zalety murków gabionowych z całą pewnością sprawią, że tego typu ogrodzenia na dłuższy czas wpiszą się w nasze otoczenie.