Skoro to przez ściany ucieka zdecydowanie najwięcej ciepła, to właśnie o ich ocieplenie powinnyśmy się zatroszczyć, jeśli pragniemy zaoszczędzić co nieco na ogrzewaniu. Jakie rozwiązania są najlepsze i jak przeprowadzić właściwie proces ocieplania, zaraz się o tym dowiemy.

Wybór systemu ocieplania

Jeśli zamierzamy właśnie ocieplić nasz dom, warto sięgnąć po najlepsze rozwiązania w tej dziedzinie. Popularnym staje się dziś zwłaszcza bezspoinowy system ocieplania, czyli tzw. BSO, zwane tak od 2002 roku jako dawna metoda „lekko mokra”, używana na ściany zewnętrzne i nie potrzebująca spoin. Technologia ta wymaga, aby w sposób zalecany przez jej autorów wykonać określone czynności za pomocą odpowiednio dobranych zestawów wyrobów, gdyż to dopiero da zadowalające efekty. Przewiduje ona przy tym pokrycie ścian za pomocą zarówno płyt termoizolacyjnych styropianowych, jak i przy użyciu wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego. Ten kompleksowy system zapewnia zaś gwarancję trwałości jedynie pod warunkiem dokładnego wykonania zaleceń i stosowania przewidzianych przez system materiałów budowlanych służących zarówno do izolacji cieplnej budynku wraz z wykończeniem jej powłoką tynkarską. Dlatego należy postępować krok po kroku za cennymi wskazówkami.

Montaż ocieplenia: działania przygotowawcze

Zanim przejdziemy do właściwego montażu płyt termoizolacyjnych, powinnyśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Dotyczy to głównie starych, otynkowanych budynków, w których musimy zrobić wstępny test nośności z przyklejeniem styropianu i próbą jego oderwania. Ściana będzie wymagała naprawy, gdy odpadnie on po kilku dniach. Jeśli zaś chodzi o nowe nieotynkowane ściany budowane według współczesnych technologii, nie ma potrzeby robienia takiego testu, gdyż wystarczy, że zostanie potwierdzona jakość ich podłoża przez odpowiedzialnego za to wykonawcę.

Przygotowanie podłoża pod ułożenie na nim płyt termoizolacyjnych wiąże się również z czynnością usuwania wszelkich zabrudzeń, nierówności oraz z naprawą ewentualnych uszkodzeń. Montaż bowiem można rozpocząć dopiero na ścianie suchej i czystej. Podłoże powinno być też równe i odznaczać się dużą stabilnością.

Materiał izolacyjny

Jak poucza doświadczenie, warto stosować materiał izolacyjny sprawdzony w konkretnym układzie ociepleniowym i posiadający w związku z tym pewną rekomendację producenta. Jeśli chodzi o BSO, można wybrać dogodniejszy, gdyż oba zapewniają wysoką jakość i trwałość ocieplenia. Przede wszystkim jednak do mocowania płyt termoizolacyjnych ze styropianu nie potrzebujemy mechanicznych łączników, gdyż wystarczy zastosować dobrej klasy klej. Natomiast w przypadku wełny oprócz kleju do mocowania niezbędne będą kołki. Łączniki mechaniczne przy tym powinny być zastosowanie dopiero po związaniu płyt klejem. Wydajność płyt termoizolacyjnych przy tym zależy nie tylko od ich jakości, ale także od tego, czy proces ich montażu został prawidłowo wykonany.

Podejmowanie właściwych kroków

Co oznacza w praktyce, że należy stosować się do zaleceń producentów BSO? Postępowanie w zgodzie z instrukcją skłania do tego, aby kłaść klej na płyty termoizolacyjne, a nie na podłoże. Do tego trzeba dbać o to, aby nie dotarł on do bocznych krawędzi sąsiednich płyt, a w razie wypadku, usunąć go. Najlepszym sposobem jego nakładania będzie metoda „ramki i placków”, która oznacza, że należy go rozprowadzić wokół obwodu płyty (3-5cm) oraz w środku w postaci 4-6 placków. To doskonały sposób jej mocowania Zgodnie ze wskazówkami pojawiające się szpary czy ubytki powinno się zakamuflować nie klejem czy zaprawą, ale odpowiednio dociętymi klinami z materiału izolacyjnego.

Istnieje też ściśle określona formuła układania płyt termoizolacyjnych. Mianowicie najlepiej sięgać po ich pionowy układ, który idzie od dołu do góry. Pierwsza warstwa wymaga zastosowania do jej poziomowania i stabilizacji listwy cokołowej. Natomiast kolejne rzędy płyt powinny być układane kaskadowo, co znaczy, że trzeba je przesunąć wobec siebie o około połowę długości płyty. Przy tym należy pamiętać, aby nie dopuścić do sytuacji, w której krawędzie płyt będą przedłużone aż na otwory okienne i drzwiowe. Także zadbajmy o to, aby krawędzie te przylegały solidnie do podłoża, dzięki czemu nie będą tak łatwo ulegały mechanicznym uszkodzeniom. Z kolei w narożach budynku układamy je mijankowo.

Dopiero teraz można zaś przejść do zbrojenia, następnie – do położenia siatki i potem tynku.

Jak poważne konsekwencje może mieć niewłaściwe przestrzeganie technologii montażu płyt termoizolacyjnych, pokazuje dopiero doświadczenie. Dlatego nie czekajmy, aż nauczymy się czegoś na błędach i nie doprowadzajmy do pękania płyt czy uszkodzenia systemu ocieplania, w drastycznych przypadkach nawet do utraty odpowiedniej funkcjonalności i wyglądu elewacji domu.

Dodatkowe korzyści

Główną zaletą wykonania prawidłowego ocieplenia domu jest oczywiście możliwość oszczędzania na ogrzewaniu oraz na utrzymaniu domu. Jak się okazuje, dbałość o doskonałą termoizolację budynku może też jeszcze bardziej popłacać. Dom bowiem może wtedy uzyskać potwierdzenie otrzymywania wyższej kategorii energetycznej, z czym wiąże się również wzrost wartości takiej nieruchomości. Miejmy to na uwadze zwłaszcza ze względu na obowiązujące od 2009 tzw. paszporty energetyczne. To właśnie podczas ich wydawania oceniane są takie parametry domów, jak jakość ich ocieplenia i materiałów do tego służących oraz zapewniane dzięki nim parametry izolacyjne. Na prawidłowym wykonaniu systemu ociepleniowego domu zatem możemy jedynie zyskać, a nie stracić.