Nowoczesne wnętrza cechuje przede wszystkim minimalizm, więc surowe wzornictwo zdobywa coraz to większe rzesze fanów. Dzięki temu na popularności zyskuje ostatnio beton, który do tej pory raczej nie był brany pod uwagę w kwestii estetyki. Tym samym warto przyjrzeć się bliżej płytom cementowym, które montowane na drewnianych lub metalowych konstrukcjach nośnych wykorzystuje się jako pokrycie dla podłóg, ścian oraz sufitów.

Charakterystyka płyt cementowych

Płyty cementowe wyróżniają się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i ogień. Dzięki tym cechom mogą być montowane praktycznie w każdym budynku, takich jak warsztat samochodowy, sklep z elektroniką, pomieszczenie laboratoryjne, a nawet zwykłe mieszkanie. Płyty cementowe przydadzą się również w tych miejscach, gdzie występuje wysoki wskaźnik wilgotności – są na nią odporne. Zakres ich stosowania jest naprawdę bardzo szeroki, przez co ciężko jest wymienić wszystkie możliwości, w których płyty będą się sprawdzać. Więcej o ich zastosowaniu przeczytasz tutaj: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/plyty-cementowe

Montaż płyt cementowych

Płyty cementowe nadają się jako podkłady podłogowe dla podłóg nośnych. Montowane są wtedy głównie na litej betonowej powierzchni, metalowych kształtownikach lub drewnianych legarach. Istnieje też opcja wykonania podkładu na podłogę pływającą, gdzie płyty stawiane są bezpośrednio na izolacji termicznej.

Płyty można też z powodzeniem instalować jako pokrycie ścian nośnych. Montowane są wtedy za pomocą stelażu lub ewentualnie przyklejane bezpośrednio do ściany. Zbudować z nich można nawet ścianki działowe – należy przykręcić je do drewnianych lub metalowych słupków.

Płyta betonowa sprawdzi się równie dobrze jako element wykończenia sufitów, czy to zwykłych, czy podwieszanych. Jeśli używamy ich jako pokrycia do zwykłego sufitu, płyty wystarczy przykręcić do jego konstrukcji nośnej. W przypadku sufitu podwieszanego, są one na tej konstrukcji po prostu podwieszane. Dzięki zastosowaniu płyt cementowych możemy osiągnąć wytrzymałe i estetyczne wykończenie naszego wnętrza, niezależnie od jego przeznaczenia.