W dzisiejszych czasach kominki nie stanowią już tylko i wyłącznie skutecznego źródła ciepła, ale również bardzo elegancką dekorację w domu. Mimo tego, że już same płomienie buchające w kominku prezentują się niezwykle efektownie, równie ważne jest także ich otoczenie. Chodzi tu oczywiście o stylowe obudowy kominkowe, które są w stanie odmienić całe wnętrze. Podpowiadamy więc, jakie najpopularniejsze rodzaje obudów można spotkać na rynku oraz jak wybrać najlepszą z nich.

Jakie obudowy kominowe można dziś spotkać?

Dziś możemy zauważyć, że kominki znacznie zmieniły się na przestrzeni lat. Dawniej obudowy musiały ukazywać bogactwo całego domostwa, były więc pełne zdobień i pięknych dekoracji, często wykonanych ze szlachetnych materiałów. W dzisiejszych czasach absolutnym hitem są jednak dość proste, ale stylowe obudowy, które charakteryzują się przede wszystkim minimalizmem.

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Fainner: ,,Doskonałym przykładem połączenia prostoty z elegancją są obecnie obudowy wykonane z kamienia. Nadają one pomieszczeniu domowej, ale też naturalistycznej atmosfery. Są również niezwykle trwałe i łatwe do utrzymania w czystości’’.

Ciekawym materiałem jest także marmur oraz cegła. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj całej konstrukcji kominka i jego obudowy. Możemy wyróżnić więc przede wszystkim kominki zamknięte i otwarte. Pierwszy z nich wydaje się najbardziej praktyczny, ponieważ najlepiej kumuluje cenne pokłady ciepła, dzięki czemu większe jego ilości będą ogrzewać wszystkie pomieszczenia w domu. Popularne są także kominki z przeszkleniem z trzech jego stron. W centralnej części salonu nada on niebanalny efekt.

Jak wybrać najlżejszą obudowę do kominka w domu?

Jednym z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania wymarzonego kominka jest to, aby dawał on mieszkańcom należyte ciepło. Warto więc pamiętać o tym, że odpowiednia obudowa kominkowa powinna być wykonana z dość twardych i grubych materiałów, które zapewnią najbardziej skuteczną termoizolację. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie w tym celu kamienia. Zwróćmy też uwagę na to, aby cały kominek dobrze komponował się z otoczeniem. Obudowa ceglana świetnie sprawdzi się w rustykalnych wnętrzach. Kamień zaś jest dość uniwersalnym surowcem i będzie pasował tak naprawdę do każdego stylu. Na rynku znaleźć możemy materiały o wielu różnych fakturach i kolorach, dlatego wybór najlepszych nie powinien być problemem. Istotny jest również układ całego pomieszczenia. Jeśli jest ono bardzo wysokie, dobry efekt da kominek i obudowa do samego sufitu.