Urządzenia dźwigowe odgrywają niezwykle istotną rolę dla branży budowlanej – to właśnie dzięki nim możliwe jest podnoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych na wyższe kondygnacje budynków i tym samym stawianie wielopiętrowych obiektów. Najpowszechniej znanymi urządzeniami tego typu są wysokie żurawie wieżowe, jednak w wielu sytuacjach lepszym rozwiązaniem są mini żurawie.

Czym jest mini żuraw?

Pod względem swojej funkcji, mini żuraw nie różni się znacząco od podobnych urządzeń dźwignicowych – służy on do podnoszenia na daną wysokość elementów konstrukcyjnych o znacznym ciężarze lub wymiarach. Przykładem mogą tu być masywne przeszklenia, pojawiające się w nowoczesnych budynkach, takich jak centra handlowe czy biurowce. Elementy takie są zbyt ciężkie i nieporęczne, a jednocześnie zbyt delikatne, by możliwe było ich podniesienie wyłączenie przy pomocy ludzkich rąk. Tym, co odróżnia mini żuraw od żurawia wieżowego są, jak nietrudno się domyślić, rozmiary – mini żuraw to maszyna bardzo kompaktowa, bez większego problemu mieszcząca się na nawet niewielkich powierzchniach. Ponadto urządzenia tego typu wyposażone są we własny napęd, a zatem mogą bez problemu przemieszczać się po placu budowy, w zależności od potrzeb.

Zalety mini żurawia

Korzystanie z mini żurawia może być bardzo opłacalną alternatywą dla stawiania standardowego żurawia wieżowego. Choć urządzenia takie mają mocno ograniczone w stosunku do większych maszyn możliwości – chodzi przede wszystkim o udźwig oraz wysokość podnoszenia – to w wielu sytuacjach będą niezastąpione.

– Przede wszystkim mini żuraw praktycznie od razu po przybyciu na miejsce budowy jest gotowy do pracy – mówi przedstawiciel firmy Mini Żurawie, dystrybutora maszyn japońskiej marki MAEDA – To bardzo ważne, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu potrzebnego na wykonanie danego zadania. Żurawie wieżowe z kolei wymagają montażu, wykonywanego zazwyczaj przy pomocy innych mobilnych urządzeń dźwignicowych. Ze względu na swoje niewielkie gabaryty mini żuraw może wjechać praktycznie wszędzie i pracować na nawet wymagających, nierównym terenie. Można go również przy pomocy większego dźwigu umieścić na wyższych kondygnacjach budynku, a nawet w jego wnętrzu – maszyna zasilana jest przy pomocy silnika elektrycznego, a zatem nie wydziela spalin, które mogłyby gromadzić się w zamkniętych pomieszczeniach.

Łatwa obsługa tego typu urządzeń oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne zastosowane w jego konstrukcji powodują, że jest to sprzęt bardzo wszechstronny, znajdujący zastosowanie w różnych zadaniach na placu budowy.   

Rate this post