Największą wadą domów wolnostojących (z ekonomicznego puntu widzenia) jest konieczność ich samodzielnego ogrzewania. Wydatki związane z ogrzaniem domu i podgrzaniem wody użytkowej mogą sięgać aż 70% rocznych kosztów utrzymania domu. Sprawdź, jaki system ogrzewania wybrać, żeby zaoszczędzić.

Ogrzewanie węglowe

Węgiel kamienny wciąż jest jednym z najpopularniejszych opałów. Nowoczesne piece węglowe są efektywne energetycznie, a dzięki zastosowaniu specjalnych podajników, nie musimy co chwilę biegać do kotłowni, by dorzucić węgla. Mimo tych usprawnień, wciąż jest to rozwiązanie czasochłonne. Przed sezonem musimy zapewnić sobie zapas węgla, a co kilka godzin napełniać automatyczny dozownik. Raz na kilka dni (w zależności od rodzaju kotła) musimy też czyścić palenisko.

Ogrzewanie elektryczne

To jeden z najwygodniejszych, ale i najdroższych sposobów ogrzewania. Ogrzanie dużego domu za pomocą prądu to kosmiczny wydatek i po prostu strata pieniędzy. Grzejniki elektryczne mogą jednak stanowić idealne ogrzewanie zapasowe, wykorzystywane w ciepłe dni, gdy chcemy podgrzać tylko jedno pomieszczenie. Przydadzą się także jako rozwiązanie awaryjne na wypadek uszkodzenia podstawowego systemu ogrzewania.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe zapewnia wysoki komfort w stosunkowo korzystnej cenie. Piec gazowy włącza się automatycznie, gdy temperatura spada poniżej poziomu określonego przez użytkownika. Dodatkowo może też podgrzewać wodę użytkową. Ogrzewanie na gaz ziemny jest obecnie jednym z najpopularniejszych źródeł energii cieplnej w Polsce.

Niestety, jego instalacja jest możliwa tylko w miejscach, gdzie podciągnięta jest sieć gazowa. Gdy jej brakuje, konieczne jest poniesienie wydatków na zakup specjalnego zbiornika przechowującego gaz, co znacznie podnosi koszt inwestycji.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to rozwiązanie dla miłośników ekologii. Dzięki nim pozyskujemy energię cieplną bezpośrednio z promieni słonecznych. Niestety, jest to źródło dość drogie. Koszt instalacji kolektorów jest wielokrotnie wyższy od montażu pieca gazowego czy węglowego. Co więcej, nie mogą one być jedynym źródłem energii, ponieważ w dni pochmurne nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości ciepła. Atutem tego rozwiązania są dopłaty do instalacji kolektorów, które oferuje państwo i Unia Europejska. Pozwalają one na zwrot nawet kilkudziesięciu procent wartości inwestycji.

Kominek z płaszczem wodnym

Zupełnie innym systemem ogrzewania domu jednorodzinnego jest montaż kominka z płaszczem wodnym. Ogrzewa on nie tylko okolice paleniska, ale także wodę, która trafia do systemu centralnego ogrzewania i jest rozprowadzana do grzejników w całym domu. Minusem tego rozwiązania jest konieczność ciągłego dorzucania drewna. To metoda dobra dla osób, którym zależy na jak najniższych kosztach ogrzewania, bez względu na nakład pracy.

Korzystając z kominka trzeba pociąć na kawałki drewno, codziennie rozpalać ogień i utrzymywać go przez cały dzień. Co 2-3 dni przeczyścić kominek i usunąć nagromadzony popiół.

Więcej informacji o profesjonalnych systemach ogrzewania znajdą Państwo na stronie instalpolska.pl.

[avg] ([per]) [total] vote[s]