Białe ściany w pokojach nie mają zbyt wielu zwolenników – większość właścicieli domów i mieszkań decyduje się zmianę ich wyglądu przez malowanie i tapetowanie. Te dwie z pozoru proste prace remontowe mogą jednak przysporzyć kilku kłopotów. Już na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, którą z nich wybrać?

Malowanie

Ogromną zaletą malowania jest fakt, że jest bardzo proste – z łatwością poradzi sobie z nim każda osoba, nawet ta, która nigdy nie miała wałka w ręku. Znacznie poważniejszy problem będziemy mieli z wyborem farb. Producenci w dzisiejszych czasach oferują nam niezwykle szeroki wybór materiałów, różniących się nie tylko kolorem, ale również technologią produkcji, m.in.:

  • Farby akrylowe – odporne na działanie wilgoci i zabrudzeń, dlatego można je wykorzystywać nawet w łazienkach
  • Farby lateksowe – są odporne na zmywanie wodą, szorowanie i uszkodzenia, idealnie nadają się do pokoju dziecięcego
  • Farby ceramiczne – bardzo odporne na działanie detergentów, pleśni oraz grzybów, dlatego świetnie nadają się do łazienek

Oczywiście do malowania będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi, czyli wałków, pędzli do wykańczania trudno dostępnych miejsc (np. rogów pomieszczeń) i tacek, a także produktów do zabezpieczenia podłóg, okien, drzwi i gniazdek. Malowanie samo w sobie nie powinno nastręczać dużych trudności, choć jest procesem dość czasochłonnym, szczególnie, że większość farb powinniśmy położyć w dwóch warstwach.

Tapetowanie

Oferta tapet w dzisiejszych czasach jest niemal tak samo bogata, jak wybór farb – w sklepach znajdziemy produkty różniące się między sobą nie tylko wzorami i kolorami, ale również techniką produkcji. Wśród nich między innymi:

  • Tapety papierowe – najtańsze, ale jednocześnie najmniej wytrzymałe
  • Tapety winylowe – pokryte powłoką PCV, dzięki czemu są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia, można je stosować w kuchniach i łazienkach
  • Tapety flizelinowe – zamiast papieru materiałem nośnym jest flizelina, są łatwe w nakładaniu i usuwaniu, a ponadto mogą być zabezpieczone przed zmywaniem i szorowaniem
  • Tapety z włókna szklanego – najbardziej wytrzymałe ze wszystkich, są odporne nie tylko na wodę, zabrudzenia i uszkodzenia, ale również na ogień. Są łatwe w utrzymaniu czystości, jednak jednocześnie należą do najdroższych tapet.

Tapety są idealnym sposobem na ukrywanie różnego rodzaju niedoskonałości ścian, np. pęknięć. Ich wadą jest jednak dość trudny montaż, wymagający dużej precyzji. Niedokładność może prowadzić do powstawania nieestetycznych pęcherzy powietrza pod tapetą, lub zniszczenia materiału – szczególnie dotyczy to tapet papierowych. Jednak jeśli poświęcimy tapetowaniu dużo uwagi, nasz pokój z pewnością zyska na estetyce.

Malowanie i tapetowanie należą do najprostszych prac remontowanych, jeśli jednak nie mamy dość czasu lub niezbędnego sprzętu do ich przeprowadzenia, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych ekip remontowych. Te oraz wiele innych usług związanych z wykańczaniem mieszkań znajdziemy w ofercie firmy Bauwit.