Chociaż wydawałoby się, że współczesne trendy przybrały niebezpieczne oraz niekorzystne dla środowiska tory, wbrew panującej opinii ekologia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród bardzo zróżnicowanego grona. Modne stało się oszczędzanie energii, nieszkodliwe dla środowiska pozbywanie się odpadów czy oczyszczanie ścieków we własnym zakresie. Jest to możliwe dzięki skorzystaniu z alternatywnego rozwiązania – wybudowania własnej małej oczyszczalni ścieków w przydomowym ogródku. Jakie korzyści niesie ze sobą taka inwestycja?

Kiedy zdecydować się na przydomową oczyszczalnię?

W przypadku gdy ukształtowanie terenu lub rozmieszczenie budynków uniemożliwia budowę sieci kanalizacyjnej lub też generuje większe koszty, pozostają nam dwa rozwiązania – możemy skorzystać z szamba lub przydomowej oczyszczalni. Jeśli porównamy jedną i drugą możliwość, wątpliwości bardzo szybko rozwiewają obiektywne dane techniczne, zdecydowanie przemawiające na korzyść drugiej opcji. Dzięki kilkuetapowej utylizacji ścieków, przydomowa oczyszczalnia pozwala na uzyskanie wody drugiej klasy jakości, którą można, bez szkody dla roślin i zwierząt, odprowadzić do gruntu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to same zalety!

Jak już wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, takie rozwiązanie jest bezpieczne dla środowiska – uzyskana w procesie oczyszczania odpadów komunalnych i gospodarczych woda nie zagraża środowisku. Jak dodają specjaliści, w odróżnieniu od szamb nie musimy zmagać się z nieprzyjemnym zapachem oraz na bieżąco usuwać stałych zanieczyszczeń. O takiej czynności musimy pamiętać jedynie raz na dwa lata. Koszty wybudowania systemu są zdecydowanie mniejsze, co powoduje, że inwestycja zwraca się już po ok. trzech latach!

Obsługa systemu przydomowej oczyszczalni jest bardzo prosta – polega bowiem na dostarczeniu do obiegu bakterii oraz enzymów w odpowiednich proporcjach, a także wywożeniu osadu ze zbiornika. W przypadku standardowego szamba koszt związany z obsługą systemu jest sześciokrotnie wyższy, ponieważ wymaga comiesięcznego opróżniania zbiornika akumulacyjnego z wykorzystaniem wozu asenizacyjnego. Poza tym istnieje duże ryzyko rozszczelnienia systemu oraz przedostania się nieczystości do gleby, co sprawia, że zbiornika akumulacyjnego nie możemy uznać za rozwiązanie przyjazne środowisku. Kolejne wątpliwości pojawiają się, gdy bierzemy pod uwagę pracę w trudnych warunkach oraz trwałość danego rozwiązania. Szambo, najczęściej wykonane z betonu, może się rozszczelnić oraz popękać, gdy zostanie narażone na pracę w bardzo niesprzyjających warunkach. Zastosowanie oczyszczalni przydomowej nie niesie ze sobą takiego ryzyka – jej elementy są bowiem bardzo trwałe, a ich producenci zapewniają długą gwarancję na swoje produkty.

O czym warto pamiętać?

Pierwszą czynnością, o której nie możemy zapomnieć, jest regularne zasilanie systemu ściekami – w przeciwnym wypadku zginą bakterie odpowiedzialne za wstępne oczyszczanie. Pamiętajmy także, że, jeśli decydujemy się na system przydomowej oczyszczalni, musimy na ten cel przeznaczyć odpowiednio dużą powierzchnię.