Montaż nowej podłogi w mieszkaniu i domu nierozłącznie wiąże się z koniecznością zamontowania listew przypodłogowych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz zwiększenia estetyki, stanowią one również ochronę zarówno dla podłogi, jak i ściany. Aby zatem mogły pełnić swoją funkcję, ich wybór musi być dobrze przemyślany. Po co montowane są listwy przypodłogowe i jakie są ich rodzaje? Podpowiadamy.

Dlaczego listwy przypodłogowe są ważnym elementem we wnętrzach?

Listwy przypodłogowe przede wszystkim odpowiadają za zasłonięcie szczeliny dylatacyjnej, czyli przerwy między podłożem a ścianą. W ten sposób stabilizują one posadzkę i zapobiegają jej wybrzuszaniu się. Oprócz tego chronią podłogę przed przedostaniem się do jej głębokich warstw wody i wilgoci, zwłaszcza wtedy, kiedy jest ona myta mopem.

Zadaniem listew przypodłogowych dostępnych w Salonie Dekoracji Wnętrz M-Dekor jest zabezpieczenia ścian podczas codziennych czynności sprzątających. Odpowiednio dobrane i zamontowane chronią je przed brudem i kurzem. Co więcej, zakrycie szczeliny minimalizuje ryzyko przedostania się do niej zanieczyszczeń, które ciężko byłoby z niej usunąć.

Warto dodatkowo pamiętać o tym, że listwy montowane są także po to, aby pozbyć się nieestetycznej przerwy, której wygląd niekorzystnie oddziałuje na odbiór całego pomieszczenia. 

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Ze względu na to, że zamontowanie listew ma duże znaczenie dla wyglądu przestrzeni, ważne, aby ich kolor oraz materiał był do niej harmonijnie dopasowany. Zależnie od własnych preferencji, można wybrać warianty w odcieniu pasującym albo do paneli, albo do ściany.

Jeżeli chodzi o materiał najbardziej uniwersalne listwy to modele elastyczne PVC, które dostępne są w różnych formach i w szerokiej gamie kolorystycznej. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, a także wyróżniają się stosunkowo niską ceną. Modele PVC występują również w wariantach systemowych, które doskonale nadają się do ukrycia przewodów elektrycznych. Z powodzeniem mogą być instalowane przy zaokrąglonych przestrzeniach, takich jak kolumny lub łuki.

Innym rodzajem listew są modele wykonane z HDF-u, czyli płyt z wysokiej jakości gęstych włókien drzew iglastych. Są one dodatkowo pokryte specjalnym niechlorowanym tworzywem, które wpływa na ich wysoką jakość i trwałość. Rdzeniowe listwy przypodłogowe charakteryzują się elastyczną strukturą, którą można dopasować do dowolnego kształtu. Poza tym świetnie uszczelniają nawet drobne szczeliny, zachowując elegancki wygląd pomieszczenia.

Rate this post