Sposób podawania paliwa to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru kotła na paliwo stałe, jakim jest między innymi węgiel kamienny. Korzystanie z urządzenia wyposażonego w podajnik z pewnością zapewnia wygodę, ale jego cena bywa kilkakrotnie wyższa od ceny kotła z ręcznym załadunkiem paliwa. Do tego niższy koszt zakupu to nie jedyna zaleta tego typu urządzeń.

Nowoczesne kotły z ręcznym załadunkiem paliwa

Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta urządzeń grzewczych na paliwa stałe z ręcznym załadunkiem. Ich producenci proponują różne modele, które zgodnie z najnowszymi przepisami, spełniają wymagania energetyczno-emisyjne KLASY 5 oraz norm PN-EN 303-5:2012 i Ecodesign. I co ważne – odpowiadają również na potrzeby klientów. W praktyce oznacza to możliwość dobrania właściwego urządzenia i stworzenie efektywnego systemu grzewczego.

Niezależnie od modelu Kotły z ręcznym załadunkiem paliwa wymagają uzupełniania opału kilka razy w ciągu dnia. Obsługa tych urządzeń jest jednak bardzo prosta, a ich konstrukcja tworzona z myślą o tym, aby zapewnić użytkownikowi jak największy komfort.

Jaki kocioł grzewczy wybrać?

Z pewnością godnymi polecenia są wysoko efektywne urządzenia, które wykorzystują proces dolnego spalania. Co to oznacza w praktyce?

W kotle dolnego spalania wylot spalin z komory zasypowej umiejscowiony jest tuż przy ruszcie na dole urządzenia. Można zatem powiedzieć, że odwrócono tutaj zasadę działania kotła górnego spalania. Taki zabieg pozwala na nieprzerwane i bezdymne korzystanie z pieca.

Należy tylko pamiętać o tym, aby właściwie go rozpalać – przestrzega ekspert, nasz rozmówca z firmy Hydmar, która specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań grzewczych.

I dodaje: W kotle dolnego spalania rozpałka musi zostać umieszczona i podpalona blisko palnika. Wówczas spaliny powędrują w odpowiednim kierunku i uruchomią ciąg kominowy, a ogień w kotle nie wygaśnie i nie zadymi komory zasypowej.

Dobry przykład kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa, wykorzystujących technikę spalania tego typu, stanowią urządzenia UNI DS firmy Drew-Met.

W produkcji tych kotłów zastosowano innowacyjne rozwiązania, jakimi są rurowy wymiennik ciepła oraz deflektory ceramiczne z odpowiednimi dopływami powietrza w komorze spalania. Dzięki nim urządzenia UNI DS pracują w sposób sprawny i bardzo efektywny. Ponadto są przyjazne środowisku naturalnemu. Proces dolnego spalania umożliwia niższą emisję zanieczyszczeń, dokładne dopalanie paliwa oraz niższą temperaturą spalin.

W kotłach UNI DS na wyróżnienie zasługuje także ruchomy żeliwny ruszt, który znacznie zwiększa komfort odpopielania komory paleniskowej oraz sterownik i wentylator wyciągowy, które zapewniają wygodne sterowanie procesem spalania w urządzeniu i utrzymanie temperatury na określonym przez użytkownika poziomie. Na koniec warto dodać, że kotły tego typu wykorzystując naturalny ciąg spalin, mogą pracować również w sytuacji braku zasilania.

Rate this post