Wybierając nawierzchnię na ścieżki, tarasy, alejki i chodniki, zawsze zwracamy uwagę na to, by była najwyższej jakości. Głównym kryterium jest jej antypoślizgowy charakter, który jest podstawą bezpieczeństwa. Wybieramy zatem taką kostkę brukową lub płyty, które wyróżniają się szorstką fakturą lub dodatkiem naturalnego kruszywa. Co zrobić, żeby kostka brukowa zachowała swoje własności i estetyczny wygląd.

Niekorzystne warunki atmosferyczne

Niezależnie jednak od stopnia antypoślizgowości, są czynniki, które zmniejszają bezpieczeństwo nawierzchni i trzeba o nią zadbać dodatkowo. Jesień i zima sprzyjają tworzeniu się  niekorzystnych warunków. Wtedy też kostka brukowa wymaga szczególnej pielęgnacji.

Systemy grzewcze

O zimowych zmaganiach ze śniegiem i lodem warto pomyśleć już na etapie planowania ułożenia nawierzchni. Montując pod chodnikiem czy posadzką ogrzewanie, oszczędzimy wiele czasu przeznaczonego na odśnieżanie, a przy okazji przedłużymy trwałość takiej nawierzchni. Kable lub maty grzewcze mogą mieć zmienną moc, dzięki czemu automatycznie dostosowują intensywność ogrzewania do temperatury otoczenia. Posiadając kostkę brukową, można łatwo zainstalować system grzewczy bez ryzyka uszkodzenia jej, gdyż jest to materiał, który można wielokrotnie demontować i z powrotem układać.

Sól a przymrozki

Niekorzystnymi warunkami z jakimi musimy uporać się zimą, to przygruntowe przymrozki, które występują od wczesnej jesieni, aż po wczesną wiosnę. Właściciele ogrodów najczęściej używają wtedy soli, która wprawdzie nie szkodzi powierzchniom betonowym, ale dla roślin jest niekorzystna, ze względu na działanie niszczące korzenie roślin. O wiele lepszym sposobem jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych, ułatwiających oczyszczanie powierzchni z lodu i śniegu. Ich działanie polega zwykle na rozpuszczaniu śnieżnej warstwy.

Odśnieżanie mechaniczne

Odśnieżarki spalinowe lub elektryczne są coraz popularniejszą metodą, stosowaną na dużych powierzchniach. Szerokość robocza odśnieżarki, czyli pasa odśnieżania powinna być dopasowana do szerokości nawierzchni. Najbardziej efektywne są te z silnikiem spalinowym ze względu na większy zasięg zastosowania.

W przypadku niedużych oraz trudno dostępnych powierzchni wystarczy ręczne odśnieżanie za pomocą narzędzi do tego służących (np. szufli).

Dzięki kilku wskazówkom kostka brukowa będzie zawsze efektowna i wytrzymała.

Autor: Justyna Kusio

Rate this post