Panele fotowoltaiczne są coraz częściej widywane na dachach budynków mieszkalnych i nie tylko. Dzieje się tak dlatego, że systemy te działają bardzo pozytywnie na środowisko naturalne, a do tego niosą za sobą wiele korzyści dla użytkowników. Największą zaletą ekonomiczną instalacji fotowoltaicznych jest fakt, że pozwalają na uzyskanie dużych oszczędności na prądzie elektrycznym. Jakie jeszcze korzyści ekonomiczne wynikają z fotowoltaiki?

Szybki zwrot inwestycji

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest dość poważna, jednak wszystkie te koszty zwracają się w bardzo krótkim czasie. Miesięczne raty kredytu, który w większości przypadków trzeba zaciągnąć na zakup instalacji fotowoltaicznej są możliwe do spłaty dokładnie, jak rachunki. Wysokość raty będzie jednak prawdopodobnie taka sama lub niższa niż miesięczna opłata za energię elektryczną. Oznacza to, że inwestycja w instalację solarną pozwala na oszczędności, a w najgorszym wypadku zachować rachunki na tym samym poziomie.

Według eksperta z firmy PLC SYSTEM: Obecnie wiele instytucji bankowych oferuje kredyty dedykowane fotowoltaice, dlatego łatwo jest wybrać odpowiedni kredyt na instalację. Dodatkowo, w przypadku paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu, uzyskaną energię można gromadzić i przechowywać, aby móc skorzystać z niej w przyszłości i używać jej bez względu na słońce.

Panele słoneczne a wartość nieruchomości

Zamontowanie na domu instalacji fotowoltaicznej nie tylko pozwala na oszczędności, ale także zwiększa jego atrakcyjność. W przypadku sprzedaży zainteresowanie klientów wzbudza także możliwość płacenia zerowych lub minimalnych rachunków za prąd. Nieruchomość wyposażona w panele fotowoltaiczne może być warta nawet 30 tysięcy złotych więcej niż dom bez fotowoltaiki. Na dynamicznie zmieniającym się rynku instalacje fotowoltaiczne mogą nawet decydować o kupnie lub sprzedaży, gdyż coraz więcej osób interesuje się odnawialnymi źródłami energii.

Energia z fotowoltaiki o każdej porze dnia

Powszechnie uważa się, że z energii słonecznej można korzystać wyłącznie, gdy na niebie świeci słońce. Tak naprawdę, panele fotowoltaiczne zawsze produkują energię, choć w minimalnym stopniu. Panele są w stanie przechwytywać energię słoneczną, a nie temperaturę, którą emituje słońce. Zgromadzona energia może być więc wykorzystywana nawet w przypadku złej pogody.

Fotowoltaikę montuje się także pod takim kątem, aby uniemożliwić odkładanie się na nich śniegu i blokowanie dostępu światła słonecznego. Dodatkowo montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala na uniknięcie nieprzewidzianych wzrostów cen za energię z sieci. Prawidłowo dobrana przydomowa elektrownia słoneczna jest w stanie zredukować opłaty za energię elektryczną wyłącznie do kosztów przesyłowych.

Rate this post