Zastosowanie nowoczesnej pompy ciepła pozwala na precyzyjną kontrolę temperatury w budynku przez cały rok. W domyślnej konfiguracji urządzenie to ma dbać o ogrzewanie zimą oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Instalacja klimakonwektorów z pompą ciepła.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działają klimakonwektory,
  • jak można podzielić te urządzenia,
  • dlaczego klimakonwektory są tak skuteczne w chłodzeniu pomieszczeń,
  • o czym pamiętać przed montażem klimakonwektorów.

W trybie ogrzewania pompy ciepła zasilają instalację grzewczą w budynku dokładnie w ten sam sposób, jak każde tradycyjne urządzenie grzewcze – poprzez instalację podłogową lub tradycyjne grzejniki. Warto jednak pamiętać, że wszystkie pompy ciepła Vaillant mogą również pracować w trybie chłodzenia w okresie letnim. Chłodzenie poprzez tradycyjną i idealną dla pomp ciepła „podłogówkę” jest możliwe, lecz nie jest to metoda najbardziej wydajna oraz wiąże się z nieprzyjemnym odczuciem chłodnej podłogi.

Aby w pełni wykorzystać potencjał chłodniczy pompy ciepła, warto zastosować instalację klimakonwektorową, która może być również wykorzystana do ogrzewania. Wykorzystanie klimakonwektorów zamiast tradycyjnej klimatyzacji w instalacji z pompą ciepła pozwoli również na ograniczenie urządzeń i systemów grzewczych w budynku. Obniży też wykorzystanie fluorowanych gazów cieplarnianych stosowanych w urządzeniach chłodniczych.

Klimakonwektor – jak działa?

Klimakonwektory, podobnie jak grzejniki, łączy się z instalacją wodną centralnego ogrzewania. Główną różnicą między klimakonwektorem a grzejnikiem jest jednak to, że w przypadku klimakonwektora przepływ powietrza wokół lamel wymiennika wymuszany jest przez wentylator. Dzięki temu ciepło lub chłód odbierane są dużo szybciej i efektywniej oraz są błyskawicznie dostarczane do pomieszczenia.

Klimakonwektory posiadają również tacę ociekową oraz system odprowadzania skroplin, który w trybie chłodzenia odprowadza skroploną z powietrza parę wodną do kanalizacji.

Podział klimakonwektorów

Ze względu na sposób montażu klimakonwektory możemy podzielić na:

  • wiszące – wyglądem przypominają tradycyjną klimatyzację,
  • konsole – stojące lub wiszące tuż nad podłogą, podobne do grzejników,
  • kasetonowe – montowane w suficie, często wykorzystywane w biurach,
  • kanałowe – montowane np. w suficie podwieszanym, stosowane tam, gdzie wymagana jest najwyższa estetyka.

Klimakonwektory – najskuteczniejsza metoda chłodzenia pomieszczeń

Praca np. powietrznej pompy ciepła w trybie chłodzenia nie zawsze jest możliwa z tradycyjną instalacją centralnego ogrzewania. Ze względu na ryzyko kondensacji pary wodnej z powietrza niemożliwe jest chłodzenie poprzez tradycyjne grzejniki, ponieważ od razu pojawią się na nich krople wody. Instalacja podłogowa może być często wykorzystana do chłodzenia, lecz wiąże się to z koniecznością ciągłej kontroli wilgotności powietrza oraz odczuciem chłodnej podłogi. Z reguły taka instalacja zasilana jest również czynnikiem o temperaturze 18-20oC, co nie pozwala na szybkie i skuteczne chłodzenie pomieszczeń.

System klimakonwektorów może być zasilany w trybie chłodzenia czynnikiem o temperaturze zdecydowanie niższej.  Z tego powodu klimakonwektory stanowią idealne uzupełnienie tradycyjnych systemów grzewczych w budynku. Stosowanie wyłącznie instalacji klimakonwektorowej do ogrzewania i chłodzenia budynku również jest możliwe. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak łączenie systemu ogrzewania podłogowego z klimakonwektorami. Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala na dostarczenie ciepła przy najwyższej sprawności pompy ciepła. Klimakonwektory pozwolą natomiast na błyskawiczne ogrzanie lub schłodzenie pomieszczeń.

Klimakonwektory – o czym należy pamiętać przed instalacją?

Podczas planowania systemu pompy ciepła odpowiedzialnej również za chłodzenie budynku należy uwzględnić konieczną moc chłodniczą, która często jest wyższa niż w przypadku ogrzewania. Na ogół jednak chłodzenie jest wymagane tylko w niektórych pomieszczeniach, zazwyczaj nie ma więc potrzeby stosowania pompy ciepła o wyższej mocy.

Przed instalacją klimakonwektorów należy również pamiętać o konieczności odprowadzenia od nich skroplin, zasilenia prądem oraz zapewnienia przewodu komunikacyjnego.

Jesteś zainteresowany tym sposobem chłodzenia pomieszczeń? Wejdź na stronę www.vaillant.pl i poznaj nowoczesne urządzenia, które odmienią Twój dom na lepsze.

Rate this post