Doświetlenie poddasza to świetny sposób na zapewnienie swoim pomieszczeniom dużej ilości światła i jednoczesną oszczędność zużycia prądu, który wykorzystywałby żarówki świecące we wnętrzu. Okna dachowe są marzeniem wielu osób, jednak nie zawsze powinno się je montować. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować, a kiedy lepiej z nich zrezygnować 

Kiedy można zamontować okno dachowe?

Najlepszą sytuacją jest ta, kiedy dach jest dopiero w trakcie budowy, a projekt domu przewiduje określoną liczbę okien dachowych. Wówczas już na etapie układania więźby są przygotowywane ościeżnice, które umożliwiają precyzyjne zamontowanie profili, przez co późniejszy montaż takich okien jest niezwykle prosty i precyzyjny.

W przypadku już istniejących dachów również można montować okna dachowe, jednak warunkiem tutaj jest odpowiednio mocna konstrukcja więźby, która musi być w stanie udźwignąć dodatkowy ciężar, jaki będą one stanowić. Trzeba się liczyć również z tym, że część dachówek lub blachy będzie musiała zostać wycięta, aby zrobić miejsce na okno. Najlepiej, jeżeli zajmie się tym specjalna ekipa, tak samo jak doborem odpowiedniego okna. Specjaliści w tej dziedzinie to m.in. firma Veldach. Dzięki ich wiedzy i pasji z pewnością uda się znaleźć rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb.

W jakich sytuacjach montaż okien dachowych może nie być wskazany?

Są sytuacje, kiedy okna dachowe nie powinny być montowane. Należą do nich:

  • słaba konstrukcja dachu — kiedy więźba może nie udźwignąć wagi okien, a tym samym stanowić zagrożenie dla domowników,
  • duże straty ciepła — mogą wystąpić w przypadku wyboru kiepskiej jakości okien,
  • kąt nachylenia dachu — niektóre okna nie mogą być montowane przy dużym spadzie,
  • metraż pomieszczenia — okna powinny stanowić 1/8 powierzchni podłogi. W innym przypadku pomieszczenie będzie zbyt słabo oświetlone
  • konieczność podniesienia dachu — jeżeli okna nie mogą być zamontowane minimum 90-110 cm nad podłogą.

Jak wybrać okno dachowe?

Przy wyborze okien dachowych często stosuje się modele obrotowe. Istnieją również inne rodzaje okien dachowych z funkcją obrotową, przesuwną lub podnoszoną. Jednak tego typu okna dachowe są rzadko używane, ponieważ ze względu na duże obciążenia mechaniczne, ich zużycie jest bardzo duże, a żywotność w porównaniu do modeli obrotowych dość krótka. Nie ma prawie żadnych ograniczeń co do wymiarów okien dachowych. Decydując się jednak na model XXL, należy pamiętać, że okno dachowe również musi być czyszczone częściej niż zwykłe okna pionowe.

Rate this post