Okna pozwalają nam dostarczać do wnętrz światło i powietrze, pozwalają nam bez wychodzenia z domu czy mieszkania zerknąć na to, co dzieje się na zewnątrz. Nowoczesne okna z PCV dobrej jakości z założenia są bardzo wytrzymałe i mogą z powodzeniem służyć nam nawet ponad dwadzieścia lat. Nie są jednak niezniszczalne, warunki atmosferyczne się zmieniają, w różny sposób nasze okna użytkujemy, a do tego mamy do czynienia z różnymi technikami montażu i montaż ten nie zawsze jest wykonany z należytą pieczołowitością. Kiedy więc okna wymagają wymiany?

Mniejsza izolacyjność termiczna

Jednym z bardzo ważnych parametrów okien jest izolacyjność termiczna. Gdy po latach eksploatacji okien ulega ona obniżeniu, szczególnie wyraźnie mogą dostrzec to mieszkańcy domów jednorodzinnych, bo mogą nie tylko dosłownie poczuć to na własnej skórze. Mogą odnieść wrażenie, że jakiś czas temu latem dom nie nagrzewał się tak mocno i analogicznie zimą w domu było cieplej, a dodatkowo à propos izolacyjności termicznej zimą – mieszkańcy domów jednorodzinnych po kosztach ogrzewania domu mogą dojść do tego, że coś jest na rzeczy. Możemy mieć wrażenie, że okna z PCV bezwzględnie zachowują swoją formę, nigdy nie ulegają odkształceniom, ale miejmy na uwadze, że otwieranie i zamykanie okien, ich codzienna eksploatacja, mają wpływ chociażby na uszczelki. Czasem wystarczy je wymienić, a czasem ich zniszczenie to tylko jeden z czynników, który ma wpływ na mniejszą izolacyjność termiczną. Przykład – wspomniany we wstępie montaż, który nie zawsze jest perfekcyjny, a już na pewno zawsze okna nie są w niezniszczalny sposób zespolone z otworem, który zamykają.

Hałas, który jest uciążliwy i mało estetyczny wygląd

Kupujemy mieszkania w różnych lokalizacjach, kupujemy i budujemy domy w różnych okolicach. W niektórych miejscach może dokuczać nam… hałas. Opcji jest kilka: przy zakupie naszego mieszkania lub domu nie zwróciliśmy uwagi na tę kwestię, lub na przestrzeni lat zmieniło się sąsiedztwo i obok naszego miejsca zamieszkania powstała np. ruchliwa droga. I jeszcze jedna kwestia – po latach eksploatacji izolacja akustyczna okien nie jest już taka sama. Jak mówią nam fachowcy firmy Medrus z Warszawy, obniżenie stopnia tłumienia hałasu z zewnątrz negatywnie wpływa na nasz komfort, samopoczucie, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy i dopiero po wymianie okien odczuwamy nagle, że w domu czy mieszkaniu jest jakoś przyjemniej.

Nie będziemy pisać o sprawach oczywistych, jak usterki i uszkodzenia, które wyraźnie wskazują na konieczność wymiany okien. Wskażemy jednak, że nawet jeśli nie odczuwamy fizycznie zmian (izolacja termiczna, izolacja akustyczna), ale okna zaczynają wyglądać mało estetycznie, powinniśmy się zastanowić nad wymianą okien. Po latach eksploatacji nawet często myte okna z PCV zaczynają wyglądać inaczej. Może to właśnie sygnał, żeby zastanowić się nad wymianą?

Rate this post