Wieloletnia eksploatacja budynku wiążę się z tym, że po jakimś czasie pojawiają się usterki. Zdarza się też, że dach, który dotychczas dobrze chronił i świetnie się prezentował, przestaje być funkcjonalny. Nie zawsze trzeba od razu decydować się na nowe pokrycie. Czasem w zupełności wystarczy usługa renowacji dachu. Jak i kiedy rozpoznać, że jest ona potrzebna?

Ocena stanu technicznego i wizualnego dachu

W pierwszej kolejności warto w ogóle zastanowić się nad tym, w jakim stanie jest dach. Czy odnowić trzeba całość, a może tylko konkretny fragment? Czy potrzebna jest całościowa renowacja, a może wystarczy czyszczenie lub malowanie? Czy stan jest na tyle poważny, że wymagane są poważniejsze w skutkach działania niż tylko regeneracja?

Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, najlepiej konsultując się ze specjalistami. Wsparciem w tym zakresie służą choćby fachowcy z firmy DachTermo z Olkusza, która specjalizuje się w usługach dekarskich i ciesielskich.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów warto zaplanować szczegółowe oględziny. Ocenie podlega wówczas szczelność dachu, stan konstrukcji, a także więźby czy pokrycia dachowego. Na tej podstawie formułuje się dalszy plan postępowania.

Jakie czynniki sprawiają, że potrzebna jest renowacja dachu?

Jest wiele przyczyn tego, że dach się niszczy i trzeba planować usług jego renowacji. Jednym z najczęstszych powodów jest zagrzybienie więźby dachowej. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy na poddaszu odnotowuje się niewłaściwą cyrkulację powietrza. Długoletnie zaniedbania mogą być bardzo kosztowne w skutkach.

Renowacja dachu będzie potrzebna także w przypadku pojawienia się uszkodzeń mechanicznych. Może to być efekt gwałtownych burz lub intensywnego gradobicia. Niekiedy grad potrafi spowodować prawdziwe spustoszenie w poszyciu.

Mało kto bierze też pod uwagę rezultat działania dzikich zwierząt. Szkodniki takie jak kuny czy gołębie niszczą poszczególne części dachu, formując sobie gniazdo w wybranym przez siebie fragmencie. Uszkodzeniu mogą wtedy ulegać na przykład warstwy zabezpieczające czy części termoizolacji.

Na czym polega renowacja dachu?

Jest wiele metod przeprowadzania napraw dachu. Jedną z nich jest zastosowanie kilkuwarstwowej membrany ze zbrojeniem, która pozwala utworzyć na powierzchni szczelną powłokę. Sposobów renowacji jest jednak znacznie więcej.

Warto skonsultować się z konkretną firmą, by przedyskutować kwestię tego, jakie rozwiązanie sprawdzi się w danym przypadku.

Rate this post