Ogród bez chwastów to marzenie każdego ogrodnika. Trudno je zrealizować, jednak przy pomocy pewnych nowoczesnych, acz prostych rozwiązań jest to możliwe. Mowa tutaj o posypce z keramzytu, które na grządkach, w oczkach wodnych i donicach jest w stanie znacznie zredukować przerastanie niepożądanego zielska. Czym jest keramzyt, jakie ma właściwości i jakie znajduje zastosowanie w ogrodnictwie.

Keramzyt – co to takiego?

Keramzyt to kruszywo znacznie różniące się od innych produktów z tej kategorii. Po pierwsze, inaczej, niż piasek, żwir czy grys, produkowane jest ono w sztucznym procesie. Surowcem do produkcji jest glina ilasta, która po spęcznieniu w wysokiej temperaturze zostaje umieszczona w piecu rozgrzanym do ponad 1100 stopni C. Tam zostaje wypieczona, czego ostatecznym efektem są charakterystyczne, brązowe ziarna o twardej ceramicznej skorupie i porowatym wnętrzu.

Keramzyt jako ściółka…

Keramzyt znajduje zastosowanie nie tylko w branży budowlanej, gdzie używa się go między innymi do wykonywania podkładów oraz w produkcji keramzytobetonu – może być również z powodzeniem wykorzystywany jako posypka do roślin ogrodowych i doniczkowych. Pełni wtedy liczne funkcje.

Przede wszystkim zabezpiecza ogród przed chwastami – mówi przedstawiciel firmy LiaporGruba warstwa keramzytowych ziaren usypana wokół krzewów czy na grządkach skutecznie blokuje wzrost niechcianych roślin i trawy. A ponieważ w keramzycie nie ma żadnych substancji organicznych, nie jest on podatny na atak pleśni czy grzybów. Inną ciekawą właściwością keramzytu jest jego izolacyjność termiczna – keramzyt może zostać użyty do zabezpieczenia gruntu przed nadmiernym wysychaniem.

Należy również wspomnieć o walorach estetycznych. Brązowe, zróżnicowane pod względem wielkości ziarna keramzytu doskonale wpisują się w praktycznie każdą aranżację ogrodu.

Keramzyt jako izolacja

Wspomnieliśmy o właściwościach izolacyjnych keramzytu. Wynikają one z faktu, że wnętrze ziaren nie jest jednolite, lecz porowate – zamknięte w nich powietrze zapobiega przedostawaniu się energii cieplnej z jednej strony warstwy keramzytu na drugą. Znajduje to zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale również budownictwie. Keramzytobeton, czyli mieszanka betonowa wytwarzana z keramzytu używany jest do produkcji szerokiego wachlarza prefabrykowanych elementów, które następne używane są do stawiania budynków mieszkalnych i użytkowych. Wysoki stopień izolacyjności termicznej powoduje, że ściany z keramzytu mogą być cieńsze i lżejsze, niż w te wykonane z innych surowców – przekłada się to na koszty materiału. Luźny keramzyt używany jest też chętnie jako warstwa drenażowa dachów zielonych. Stanowi on wtedy dodatkową warstwę izolacji dachu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]