Zastosowanie naturalnych surowców w aranżacji staje się obecnie coraz bardziej popularne. Do materiałów, które pojawiają się w rosnącej liczbie mieszkań zalicza się kamień naturalny, wykorzystywany np. do produkcji blatów kuchennych, parapetów, a nawet posadzek. Budulec można jednak także inaczej wyeksponować we wnętrzu – oto, jak to dokładnie zrobić.

Do najpopularniejszych materiałów należy marmur. Kamień docenia się za szlachetny wygląd i wysoką wytrzymałość, dzięki której wykonane z niego wyroby mogą być długo i intensywnie eksploatowane. W dalszej kolejności wymienia się trawertyn, wyróżniający się specyficzną, ale piękną strukturą. To materiał szeroko wykorzystywany w aranżacji wnętrz, szczególnie w klasycznych wnętrzach. Warto również wspomnieć o granicie, do którego zalet można zaliczyć niezwykle łatwą pielęgnację i nieprzeciętną trwałość.

Zastosowanie kamienia naturalnego wewnątrz domu 

Surowiec stosuje się do produkcji różnorodnych elementów wyposażenia i dekoracji. Obecnie dużą popularnością cieszą się blaty kuchenne z kamienia naturalnego, a zwłaszcza z marmuru i granitu. Oprócz walorów estetycznych takiego rozwiązania, docenia się tutaj m.in. wysoką odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, która pozwala na długie zachowanie gładkiej powierzchni. Wymienione wcześniej materiały niejednokrotnie wykorzystuje się także do wykonania posadzek o różnorodnym wykończeniu – matowym, satynowym czy polerze.

Trawertyn znajduje zastosowanie w obudowie kominka. Dobrze znosi temperaturę, nie trzeba więc martwić się o jakiekolwiek uszkodzenie jego powierzchni. Warto jednak zadbać o to, aby był właściwie zabezpieczony przed zabrudzeniami. Kamień bywa również wykorzystywany jako okładzina na ścianę – najczęściej pokoju dziennego bądź sypialni. Taki zabieg sprawia, że wnętrze jest bardziej urozmaicone. Materiał nierzadko używa się obok marmuru i granitu do produkcji blatów kuchennych, wykonywanych np. przez firmę ECOSTONE z Warszawy.

Inne rodzaje kamienia naturalnego w aranżacji wnętrz 

Wśród materiałów, które wyróżniają się dużą popularnością w aranżacji wnętrz można też wskazać piaskowiec. Wykorzystuje się go zarówno do wykonania elewacji zewnętrznej, jak i okładziny na ścianę w środku domu. Należy jednak pamiętać o umiarze, ponieważ podobna instalacja najlepiej prezentuje się, gdy nie stanowi „głównej atrakcji” w pomieszczeniu. Warto wybrać fragment ściany, na której znajdzie się kamień i zwizualizować sobie resztę wystroju, aby mieć pewność, że się nie przesadzi z jego ilością i osiągnie się pożądany efekt.

Rate this post