Więźba stanowi szkielet konstrukcji dachu, jest więc podporą dla wszystkich warstw pokrycia. Trwałość i solidność więźby dachowej uzależniona jest od jakości wykorzystanego do jej budowy drewna oraz umiejętności montujących ją fachowców. Czym powinno charakteryzować się drewno na więźbę dachową, by ta służyła nam długo i pewnie?

Drewno obrzynane i czterostronnie strugane

Najpopularniejszym rodzajem drewna na więźbę dachową w kraju wciąż jeszcze jest tarcica obrzynana, jednak wybór ten trudno uznać za najlepszy – zauważa nasz rozmówca z firmy PARTNER.

Pochodzące z lokalnych tartaków elementy są tanie, ale wyraźnie przekłada się to na ich jakość.

Drewno obrzynane pokrywają drzazgi, które ułatwiają i przyspieszają zapalenie konstrukcji więźby w razie pożaru. Taka struktura przyspiesza też degradację biologiczną, ułatwiając penetrację owadów, grzybów i pleśni.

Znacznie lepszym, bo trwalszym rozwiązaniem jest budowa więźby z drewna czterostronnie struganego ze sfazowanymi krawędziami. Takie drewno od lat cenione jest przez budowniczych w krajach skandynawskich, skąd coraz częściej importuje się je do Polski, zwykle na potrzeby budowy domów szkieletowych. Drewno strugane czterostronnie charakteryzuje się znacznie mniejszą zapalnością, co wynika z tego, że ma ono niemal idealnie gładką powierzchnię.

Suche drewno na więźbę dachową

Przed obróbką mechaniczną drewno poddawane jest suszeniu. Przyjmuje się, że do produkcji więźby dachowej nie należy korzystać z drewna o wilgotności powyżej 18%. Drewno dostępne w lokalnych tartakach jest często mokre – prosto z lasu o wilgotności 50 – 70 % lub suszone jest na powietrzu, co trwa wiele miesięcy i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Tarcia taka nie trzyma wymiarów, krzywi się i kurczy podczas schnięcia – co może skutkować krzywiznami na pokryciu dachowym.

W przypadku drewna czterostronnie struganego suszenie przebiega w specjalnych komorach, w których panuje temperatura około 80oC. Podczas suszenia komorowego zniszczeniu ulegają zarodniki grzybów i pleśni oraz larwy czy jaja owadów, toteż drewno zyskuje dodatkową odporność na korozję biologiczną.

Klasa drewna na więźbę dachową

Kolejnym problemem, jaki napotkamy planując budowę więźby z drewna obrzynanego, pochodzącego z lokalnego tartaku, jest trudność w ustaleniu jego klasy. Przyjmuje się, że do budowy trwałej konstrukcji dachowej należy sięgać po drewno o klasie  minimum C24. Wymagana klasa wytrzymałościowa drewna uwzględniana jest także w projekcie. Jednak drewno, jakie znajdziemy w składach budowlanych najczęściej sortowane jest wizualnie, w związku z czym klasy przyznawane są orientacyjnie lub… wcale.

Toteż wybierając drewno na więźbę dachową warto szukać profesjonalnych przedsiębiorstw, gdzie jakość oceniana jest i wizualnie, i maszynowo, a klasa przyznawana jest na podstawie ściśle określonych kryteriów. Zwracajmy uwagę na to, czy materiał posiada znak jakości CE. Tylko w takiej sytuacji mamy pewność, że gotowa więźba utrzyma dach nawet przy bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]