Wybór pomiędzy montażem wykładziny dywanowej a zakupem tradycyjnego dywanu można dosyć łatwo rozstrzygnąć, jeżeli pozna się ich zalety oraz wady. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z materiałem, który tworzą syntetyczne bądź naturalne włókna. Czym jeszcze charakteryzują się oba rozwiązania i co przemawia na ich korzyść?

Do produkcji wykładzin i dywanów najczęściej stosuje się bawełnę, jedwab lub jutę i poliamid, poliester czy polipropylen. Naturalne surowce wyróżniają się właściwościami antystatycznymi, są przyjazne alergikom i przyjemne w dotyku, z kolei włókna syntetyczne nie chłoną wilgoci i wykazują odporność na zabrudzenia. Każdy materiał wymaga jednak pielęgnacji, która będzie dostosowana do jego charakteru. Przykładowo poliester źle reaguje na działanie detergentów, a wełna musi być regularnie odkurzana, aby zapobiec rozwojowi roztoczy i grzybów.

Montaż wykładziny dywanowej czy klasycznego dywanu? 

Podstawową różnicą pomiędzy zaproponowanymi rozwiązaniami jest rozmiar. Zastanawiając się nad swoim wyborem, warto ustalić, czy poszukuje się czegoś, co zasłoni jedynie fragment podłogi, czy jej całość. Jeśli skłaniamy się do drugiej opcji, dobrym posunięciem będzie montaż wykładziny dywanowej. To instalacja, którą zwykle rozkłada się od ściany do ściany, co dodaje wnętrzu odrobinę przytulności. Taki zakup wiąże się ze stosunkowo mniejszymi kosztami, ale w porównaniu do alternatywy wzrastają one przy konserwacji materiału.

Dywany są zazwyczaj znacznie mniejsze, ale i droższe. Na ich korzyść przemawia fakt, że łatwiej je przetransportować w inne miejsce na wypadek przeprowadzki oraz przesunąć, gdy chce się odkurzyć i zmyć podłogę. Wykładzina dywanowa nie jest też zakończona charakterystycznym haftem – krawędzie dywanu zazwyczaj są dosyć silnie zszyte, żeby estetycznie wyglądały i się nie pruły. Fachowcy z firmy PRESTO przypominają także o znacznie bardziej oczywistej różnicy między tymi dwiema opcjami: tylko wykładzina wymaga specjalnego montażu.

Kiedy postawić na montaż wykładziny dywanowej? 

To rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w przestrzeniach biurowych, nadając środowisku pracy nieco bardziej przytulnego wydźwięku. Instalacja doskonale sprawdzi się też w domach prywatnych, a zwłaszcza wynajmowanych mieszkaniach. Montaż wykładziny dywanowej jest dobrym pomysłem, gdy chcemy np. zasłonić zniszczoną posadzkę, a nie planujemy remontu. Miękki materiał z pewnością ociepli i uatrakcyjni wnętrze, dzięki czemu poczujemy się bardziej swobodnie w kompletnie nowym dla nas miejscu.

Rate this post