Pokrycie dachowe jest wierzchnią warstwą dachu, która ma duże znaczenie dla efektu wizualnego całego budynku. Wybierając je, trzeba uwzględnić wiele czynników i parametrów. Ważne są m.in. wytrzymałość poszczególnych materiałów, ich waga, kąt nachylenia dachu oraz sposób montażu. Nie bez znaczenia są kolorystyka budynku i jego bryła. Dowiedz się, jakie pokrycia są wybierane do nowoczesnych domów jednorodzinnych!

Elegancka płaska dachówka i płaska blacha,

Nowoczesne budynki mieszkalne coraz są częściej pokrywane płaskimi dachówkami i blachą płaską. To efektywne, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne materiały. Dachówki od lat są najchętniej wybieranym sposobem zwieńczenia budynku. Ich charakterystycznymi cechami są prostota i elegancja. Na ich powierzchni nie występują żadne zdobienia, dlatego też doskonale komponują się one z nowoczesną bryłą budynku. Dzięki temu rozwiązaniu dom zyskuje na estetyce i efektywnym wyglądzie.

Są dostępne w wielu wariantach. Można wybrać dachówki spośród cementowych i ceramicznych, błyszczących oraz matowych. Dostane są również różne warianty kolorystyczne. Gwarantują wysoką izolacyjność akustyczną oraz użytkowanie przez wiele lat.

Z kolei blacha płaska, jak wskazują Zakładu Remontowo-Budowlanego Juroszek, to rozwiązanie o wieloletniej tradycji. Obecnie przeżywa ono swoiste odrodzenie w budownictwie jednorodzinnym. Blacha jest uniwersalnym materiałem, który można stosować na dachach o różnym kącie nachylenia. Zwykle wykorzystuje się blachę miedzianą bądź tytanowo-cynkową. Jest ona trwała i szczelna, jej montaż jest stosunkowo prosty. Wymaga wcześniejszego deskowania, które ma zapewnić sztywność i solidność połaci dachowej.

Kamienny łupek

Łupek kamienny jest materiałem przykuwającym wzrok. To ciekawy sposób na elegancki, nowoczesny dach. Cieszy się on popularnością wśród inwestorów i projektantów. Jest surowcem naturalnym, pozyskiwanym w kamieniołomach. Dzięki niemu budynek wygląda okazale i nowocześnie.

Wykonanie pokrycia dachowego z łupka jest możliwe niemal w każdym przypadku dachu skośnego. Jedyny wymóg to odpowiedni kąt nachylenia połaci, wynoszący od 31 do 45 stopni. Doskonale sprawdza się w przypadku skomplikowanych kształtów. Jest trwały i odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Łupek kamienny jest wytwarzany w różnych kształtach i wielkościach, co sprawia, że możliwe jest uzyskanie pożądanego efektu wizualnego, odpowiedniego dla bryły danego budynku. Dodatkową jego zaletą jest piękny efekt wizualny w słoneczne dni. Pod wpływem promieni słonecznych dach mieni się wieloma odcieniami.

Rate this post