Budowa domu to spory nakład czasu, energii i pieniędzy. Nic dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje alternatywy dla tradycyjnie budowanych domów jednorodzinnych. Jednym z takich rozwiązań są domy modułowe, które mogą powstać nawet w kilka dni, często bez wymaganego pozwolenia. Czym są domy modułowe i w jakiej technologii się je stawia? O tym w artykule poniżej.

Czym są domy modułowe?

Domy modułowe to ekspresowy sposób na postawienie własnego domu i ciekawa alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Decydując się na to rozwiązanie, możemy uniknąć problematycznego i długotrwałego procesu budowy przez ekipy budowlane oraz sporych kosztów. Obiekty modułowe składają się z kilku oddzielnych segmentów, które są najpierw przygotowywane na hali fabrycznej, a następnie montowane na działce. Domy modułowe wykonuje się więc w technologii prefabrykatów – poszczególne komponenty wykonywane są w fabryce. Coraz częściej do budowy domów modułowych wykorzystuje się surowce naturalne, przede wszystkim drewno. Przykładem firmy zajmującej się budownictwem modułowym w Polsce jest firma Flextainer z Gdyni.

Domy modułowe szkieletowe

Konstrukcja domów szkieletowych opiera się na prefabrykatach z drewna. Prawie wszystkie niezbędne elementy produkowane są w fabrykach. Materiałem wykorzystywanym do ocieplania budynków tego typu jest wełna mineralna. Domy modułowe szkieletowe mogą być budowane w wersji całorocznej – wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Często też wykonywane są jako domki letniskowe i nie są wtedy trwale połączone z gruntem. Budynki szkieletowe mogą powstać nawet w ciągu kilku dni, ale zwykle okres budowy nie przekracza 2 tygodni.

Dlaczego warto zdecydować się na dom modułowy?

Największą zaletą obiektów wykonywanych w konstrukcji modułowej jest błyskawiczny czas ich wznoszenia. Spośród dostępnych technologii jest to najkrótsza droga do budowy własnego domu. Wbrew pozorom, szybki montaż domów prefabrykowanych nie wpływa negatywnie na ich jakość. Pod względem użytkowym nie różnią się wiele od tych tradycyjnych, a nierzadko są nawet solidniejsze. Poszczególne komponenty podlegają szczegółowej kontroli, a ekipa budowlana składa się ze specjalistów danej technologii. Poza tym, podczas montażu na działce nie trzeba składować dodatkowych materiałów, co eliminuje konieczność przeprowadzania żmudnych porządków po budowie i nie trzeba się martwić o zabezpieczanie przed kradzieżą. Dużym plusem jest też uniezależnienie prac od warunków pogodowych.