Komin, mimo prostej konstrukcji, pełni niezwykle ważną dla funkcjonowania systemu ogrzewania budynku rolę – to dzięki niemu możliwe jest odprowadzanie spalin powstałych w wyniku pracy kotła grzewczego. W czasie pracy komin narażony jest na szereg czynników, mogących wpływać na jego zużywanie się i niszczenie. Jednym z nich jest wilgoć. Jakie kominy są na nią niewrażliwe?

Skąd wilgoć w kominie?

Spaliny ulatujące kominem do atmosfery stanowią mieszankę różnych substancji – między innymi związków chemicznych takich jak tlenek siarki czy sadzy, a także para wodna.

– Zawartość pary wodnej w spalinach z węgla kamiennego, obecnie najpopularniejszego paliwa używanego do ogrzewania domów, jest mniejsza, niż jej zawartość w spalinach z gazu ziemnego czy oleju – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.plPonadto wyższa temperatura tych spalin zapobiega skraplaniu pary wodnej. Spaliny z gazu i oleju mają temperaturę kilka razy niższą, dlatego istnieje ryzyko, że para wodna zdąży się skroplić w wyniku spadku temperatur i osiądzie na ściance komina.

Innym źródłem wilgoci wewnątrz kominów są również opady deszczu lub śniegu, dlatego wylot komina powinien być przed nimi zabezpieczony przy pomocy specjalnych nasad.

Konsekwencje wilgoci w kominie

Jak już wiemy, para wodna w kominie może się skraplać w wyniku gwałtownego spadku temperatury – jeśli do tego dojdzie, płynna woda osadza się na ścianach komina. Prawdziwym zagrożeniem jednak są kwaśne związki chemiczne, takie jak tlenek siarki czy azotu, które również wchodzą w skład spalin. Wraz z wodą tworzą one kwaśną zawiesinę, nazywaną kondensatem. Właśnie ze względu na obecność kondensatu, kotły gazowe i olejowe muszą odprowadzać spaliny poprzez specjalne wkłady kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej lub kwasożaroodpornej. Dzięki wykonaniu ze specjalnego stopu stali nie są one podatne na korozję, do której może dojść w wyniku kontaktu z kondensatem. To bardzo ważne – odporność wkładu na korozję daje nam pewność, że metalowe elementy zachowają swoją trwałość i przede wszystkim szczelność. Jeśli wkład zostałby uszkodzony przez wkład i stracił szczelność, mogłoby w nim dojść do poważnego spadku siły ciągu (odpowiedzialnej m.in. za wydajność spalania), a także do przenikania spalin do wnętrza budynku. Takie sytuacji są bardzo niebezpieczne, ponieważ narażają domowników na kontakt z toksycznymi związkami spalin.

Podsumowując – kominy niewrażliwe na działanie wilgoci, to kominy wykonane ze stali kwasoodpornej lub kwasożaroodpornej.

Rate this post