W okresie letnim bardzo chętnie spędzamy wolny czas na naszych tarasach oraz balkonach. Niestety, pogoda bywa w tym okresie bardzo kapryśna – ciepło, słońce i bezchmurne niebo szybko mogą ustąpić miejsca gwałtownym wiatrom i zimnym opadom deszczu. Warto pamiętać, że nie musimy uciekać przed brzydką pogodą, zamykać się w czterech ścianach i rezygnować z odpoczynku na tarasie – wystarczy, że zainwestujemy w jego zabudowę.

Czym jest zabudowa tarasu?

Zabudowa tarasu to konstrukcja służąca szczelnemu zamknięciu dotychczas odsłoniętej przestrzeni, odgrodzenia jej od środowiska zewnętrznego. Rozwiązanie takie ma liczne plusy – przede wszystkich zwiększa funkcjonalność tarasu, na którym można po zabudowaniu przebywać znacznie częściej, niezależnie od warunków pogodowych, również poza okresem letnim. Ponadto oddziela on użytkowników tarasu od uciążliwych czynników miejskich, takich jak zanieczyszczenia czy hałas, dlatego konstrukcje tego typu są szczególnie popularne wśród właścicieli mieszkań w metropoliach. Ostatnim, lecz nie mniej istotnym plusem jest fakt, że zabudowa chroni taras, który w efekcie brudzi się i niszczeje w znacznie wolniejszym tempie, oraz znajdujące się na nim sprzęty oraz roślinność. Wyróżnia się systemy zabudowy ramowe i bezramowe.

-W systemach ramowych każda szyba oprawiona jest w metalowy profil – wyjaśnia przedstawiciel firmy Almont Systempodczas gdy w systemach bezramowych szyby umieszczane są bezpośrednio na prowadnicach umożliwiających ich przesuwanie. Brak profili sprawia, że konstrukcja taka nie ogranicza widoczności na zewnątrz oraz dostępu do światła.

Z jakich materiałów wykonuje się zabudowę tarasu?

Zabudowa tarasowa wykonywana jest najczęściej z połączenia dwóch tworzyw: aluminium oraz szkła. Aluminium jest idealnym surowcem do produkcji profili i prowadnic, stanowiących szkielet całej konstrukcji – jest lekkie, a zatem jego transport i montaż nie sprawia zbyt wielu problemów. Jednocześnie odznacza się znakomitą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki środowiskowe – nie odkształca się pod wpływem temperatur i nie rdzewieje. Szkło z kolei pełni rolę wypełnienia – jego grubość oraz rodzaj powinny być dobrane do warunków zewnętrznych, np. siły wiatru, jaka będzie oddziaływać na szyby. Powszechnie wykorzystywane jest szkło hartowane, które jest wielokrotnie bardziej odporne na uszkodzenia i czynniki środowiskowe, niż szkło zwykłe. Szkło hartowane jest nazywane bezpiecznym, gdyż tłucze się na drobne, pozbawione ostrych krawędzi kawałki, dlatego nie istnieje ryzyko pokaleczenia postronnych osób.