Ścianki działowe to praktyczny sposób na podzielenie pomieszczenia. Umieszcza się je w biurach oraz w pomieszczeniach sanitarnych, gdzie oddzielają od siebie poszczególne kabiny. Ze względu na specyficzne warunki panujące w pomieszczeniach sanitarnych i podwyższoną wilgotność, ścianki działowe muszą być wykonane z odpowiednio odpornych materiałów.

Ścianki działowe do sanitariatów z HPL

HPL to wysokiej jakości laminat, który odporny jest na wodę, wilgoć oraz środki chemiczne. Ze względu na takie cechy, doskonale sprawdza się do wykonywania ścianek działowych w pomieszczeniach sanitarnych, kabin prysznicowych, kabin WC i wielu innych. Występuje w szerokiej palecie kolorystycznej, przez co może być dopasowany kolorystycznie do wystroju danego wnętrza. Możliwe jest także wykonywanie na nim nadruków oraz nanoszenie grafik, dzięki czemu wykonane z HPL ścianki działowe nabierają jeszcze bardziej estetycznego i atrakcyjnego dla oka wyglądu. Ścianki działowe z HPL są także łatwe w czyszczeniu, a do zachowania ich w czystości można używać nawet silnych środków myjących. Dzięki temu pomieszczenie wyposażone w tego typu ścianki jest zawsze czyste i higieniczne. Laminat HPL doskonale nadaje się do wykonywania ścianek działowych oraz zabudowy kabin sanitarnych w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, supermarketach, na dworcach i lotniskach. Taki materiał ma w swojej ofercie na przykład firma Sanipol.

Ścianki działowe z płyt wiórowych

Drugim rodzajem materiału, który często wykorzystuje się do budowy ścianek działowych w pomieszczeniach sanitarnych, są popularne i niedrogie płyty wiórowe. Mogą być one wykonane w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to płyty wiórowe melaminowane, a drugi – laminowane. Warto jednak wiedzieć, że płyty wiórowe, mimo pokrycia ich dodatkową warstwą ochronną, nie są całkowicie odporne na wodę i podwyższoną wilgotność. Taką ochronę gwarantują bowiem jedynie znacznie wytrzymalsze płyty HPL, które omówiliśmy powyżej. Mimo tego płyty wiórowe także doskonale sprawdzają się do tworzenia ścianek działowych w pomieszczeniach sanitarnych i w biurach. Wystarczy tylko pamiętać o ich umieszczeniu z dala od źródeł wody. Doskonale sprawdzają się w biurach, szpitalach oraz w szkołach. Jeśli jednak potrzebujemy wytrzymalszej zabudowy, najlepszym rozwiązaniem będą ścianki działowe z płyt HPL, które z powodzeniem możemy umieścić np. na pływalniach. Jak więc widać, wybór ścianek działowych z dobrych materiałów jest dość duży i zróżnicowany.