Chyba nie ma osoby, która nie marzyłaby o posiadaniu własnego domu. Ci szczęśliwcy, którym udaje się przystąpić do realizacji swoich pragnień, zaczynają pracę od wyboru bądź stworzenia jego dokładnego projektu. Na jakie elementy koniecznie musimy zwrócić uwagę wybierając projekt domu dla siebie i swoich najbliższych?

Projekt dostosowany do wielkości działki

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Pracowni Projektowej MC we Wrocławiu: Przed rozpoczęciem wykonywania projektu domu, musimy wiedzieć, że musi on być dostosowany do wielkości działki, jej usytuowania oraz do miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Wykonanie projektu warto jest zlecić firmie projektowej, która posiada wszystkie potrzebne uprawnienia oraz szeroką wiedzę techniczną, niezbędną do tego, żeby projekt spełniał wszystkie wymogi prawa budowlanego.

Dom idealny to dom funkcjonalny

Przy wykonywaniu projektu domu musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie:  dom zawsze projektujemy od środka, na zewnątrz, a nie odwrotnie. To bowiem wnętrze domu powinno determinować jego wygląd zewnętrzny. Zaczynamy więc od projektowania rozmieszczenia pomieszczeń.

Wykonując wspólnie z projektantem plan swojego przyszłego domu, musimy pamiętać o tym, że powinien on być przede wszystkim funkcjonalny. Co to znaczy? Dom powinien spełniać wszystkie nasze wymagania pod względem metrażu oraz liczby i sposobu rozlokowania pomieszczeń. W trakcie wykonywanie projektu musimy także wziąć pod uwagę to, czy planujemy w przyszłości powiększenie rodziny. Projekt domu powinien być bowiem dostosowany do liczby jego mieszkańców. To również determinuje takie kwestie, jak sposób i rodzaj zastosowanego ogrzewania czy liczbę łazienek oraz innych pomieszczeń użytkowych.

Wykonując projekt domu piętrowego, użytkownicy zazwyczaj decydują się na rozlokowanie pomieszczeń mieszkalnych, garderoby oraz łazienek na piętrze, natomiast na parterze umieszczają kuchnię, pokój dzienny, biuro, siłownie oraz wszystkie inne pomieszczenia, które pełnią bardziej funkcję socjalną. W takim wypadku warto również na parterze umieścić WC.

Pomieszczenie gospodarcze lub garaż

Na parterze powinniśmy również umieścić kotłownię oraz pomieszczenie gospodarcze. Będzie ono bardzo przydatne zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie pieca na paliwa stałe, wtedy pomieszczenie to będzie nam służyło do przechowywania materiałów opałowych, ale także m.in. do chowania maszyn ogrodniczych, rowerów czy innych urządzeń, z których korzystamy jedynie okresowo.

Do takich celów może nam także służyć garaż, jednak niektóre osoby, z racji oszczędności nie decydują się na budowę oddzielnego garażu, a jedynie na postawienie wiaty garażowej.

[avg] ([per]) [total] vote[s]