Dawno minęły czasy, gdy elewację domu malowano na biało lub szaro. Dziś możemy wybrać dowolny jej kolor. Jednak, czy jedynie preferencje kolorystyczne użytkowników powinny decydować o barwie ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego? Malując dom, lepiej stawiać na jednobarwność czy na zabawę kolorami, łącząc kilka z nich? Przekonajmy się, jaki jest najlepszy kolor elewacji.

Jednobarwna elewacja

Jeżeli chcemy uwypuklić kształt naszego domu, pomalujmy go jednolitym kolorem. Jak go dobrać? Nie zaleca się raczej, by elewacja była pomalowana na nienaturalne kolory. Barwa kanarkowa, różowa czy rażąco zielona wygląda dziwnie na ścianach budynku i nie wkomponowuje się w otaczającą go zabudowę. W pokrywaniu elewacji stawiajmy zatem na klasykę i wiecznie modne naturalne kolory. Wybierając je, zwróćmy uwagę na ilość dekoracyjnych elementów na fasadzie naszego budynku. Gdy jest ich dużo, zdecydujmy się na stonowaną barwę, gdy mało – mogą to być wyraziste, ciemne kolory.

Jeżeli chodzi o te ostatnie, pamiętajmy, że powodują one problemy z utrzymaniem pożądanej temperatury w domu. Jest to spowodowane silnym pochłanianiem przez nie promieni słońca. To powoduje, że latem ciemne ściany zewnętrzne za bardzo nagrzewają się, zaś zimą mocno się wyziębiają. Takie, nieraz znaczne, wahania temperatur i związane z nimi naprężenia termiczne w ścianach mogą skutkować kruszeniem się tynku.

Pomalowana ciemna elewacja wygląda tajemniczo i bardzo elegancko, lecz w malowaniu ścian zewnętrznych bezapelacyjnie królują jasne barwy. Nie jest to dziwne – jasne kolory elewacji są nie tylko zawsze modne, ale też praktyczne (doskonale komponują się estetycznie z barwą dachu czy okolicznych budynków).  Dodatkowo, dzięki beżom, bieli i żółciom elewacji dom wydaje się bezpieczny, przyjazny i spokojny.

Nie zapomnijmy też o znanej z plastyki zasadzie: jasne kolory powiększają optycznie pokryte nimi powierzchnie, zaś ciemne je zmniejszają. Tą samą regułę stosuje się również do elewacji. Ciemna elewacja, co prawda będzie wyglądała prestiżowo i nietypowo, ale dom z zewnątrz wizualnie wyda nam się mniejszy niż taki sam, lecz mający jasną elewację. Dodatkowo warto pamiętać, że jasne barwy elewacji wyraźnie odcinają budynek od jego otoczenia, zaś ciemne harmonijnie go w nie wkomponowują.

Wielobarwna elewacja

Nie lubimy jednobarwnej elewacji? Pobawmy się kolorem. Odpowiednio zaplanowaną grą barw możemy nawet zmieniać proporcje naszego domu – wizualnie go powiększać lub pomniejszać. W jaki sposób? Pomalujmy wyższe piętro budynku na jaśniejszy odcień niż dół – wizualnie go podwyższymy. Malując górną kondygnację ciemniejszym kolorem niż dolną, obniżymy go nieco. Dodatkowo możemy uwypuklić innym kolorem ciekawe elementy architektoniczne w budowie naszego domu.  Wystarczy, że pomalujemy je inną barwą niż resztę zewnętrznych ścian. Pamiętajmy jednak o umiarze i dobrym smaku – wprowadźmy jeden wyróżniający kolor, najlepiej związany z otoczeniem naszego domu. Z tego powodu przeważnie jako wyróżniający kolor stosuje się biel, która bardzo ładnie współgra niemal ze wszystkimi barwami.

Autor: Anna Jaroszewicz

Rate this post