Jeżeli planujesz budowę własnego domu, pierwszym i najważniejszym zadaniem będzie zakup działki. Już na tym etapie wskazana jest wielka ostrożność. Zdarza się, że działki na sprzedaż ogłaszane jako budowlane, wcale nie spełniają kryteriów wymaganych do uzyskania zezwolenia na wzniesienie na nich budynku mieszkalnego. Podpowiadamy, w jaki sposób kupić działkę, by nie żałować wydanych pieniędzy.

Każdy inwestor, który zastanawia się nad zakupem działki pod budowę domu, powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Na rynku nieruchomości natrafimy na wiele ogłoszeń z działkami budowlanymi na sprzedaż, jednak przy dokładniejszej lekturze dokumentacji możemy się mocno rozczarować – przestrzega nasz rozmówca ze spółki INLAND BIMO PROPERTY.

Zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy w ten sposób reklamują grunty rolne. Zawsze istnieje też ryzyko, że dana działka jest przeznaczona pod budowę obiektów przemysłowych lub usługowych, co skutecznie uniemożliwi Ci wzniesienie na niej wymarzonego domu. Zatem zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej działki, koniecznie sprawdź jej status prawny w planach zagospodarowania przestrzennego.

Jaki dom możesz wybudować na swojej działce?

Również w sytuacji, gdy na danych gruntach możesz postawić dom, nie przysługuje Ci całkowita dowolność. O tym, jaka może być jego powierzchnia, wysokość, bryła, a nawet kształt dachu, decyduje wspomniany wcześniej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

MPZP jest dokumentem prawa lokalnego, uchwalanym przez władze gminy. Dostęp do niego przysługuje Ci zawsze na wniosek składany właśnie w urzędzie gminy, na terenie której położona jest nieruchomość. Dokumentu tego szukaj w wydziale architektury, gdzie otrzymasz wgląd do planu zagospodarowania. Możesz także poprosić o wypisy i wyrysy z niego. Jeżeli dla danych terenów nie ustanowiono planu zagospodarowania, powinieneś sprawdzić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Budowa domu bez stresu i ryzyka

Jeśli szukasz działki budowlanej w atrakcyjnej lokalizacji i zależy Ci na jak najszybszej możliwości wprowadzenia się do nowego domu, zwróć uwagę na oferty gruntów przeznaczonych właśnie pod budowę osiedli domów jednorodzinnych. Takie inwestycje posiadają już wytyczone działki o pewnym statusie prawnym, przystosowane do zabudowy jednorodzinnej.

Niektóre z nich, jak np. Osiedle Nowy Horyzont w Kobylance niedaleko Szczecina i Stargardu, posiadają już gotowe przyłącza do wszystkich niezbędnych mediów, a więc są w pełni uzbrojone. Dodatkowo możesz skorzystać z gotowych projektów budowlanych, przygotowanych indywidualnie pod konkretne działki i zgodnych ze wszystkimi obowiązującymi lokalnie przepisami.