O dachach mówi się przeważnie jako o elemencie konstrukcji domu, chroniącym go przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Dla odmiany przyjrzyjmy się dachom pod kątem ozdoby. Jaki rodzaj pokrycia, kolor czy wzór doda atrakcyjności naszemu budynkowi? Po jaki kształt dachu sięgnąć, aby dom wyglądał korzystnie? Kilka podpowiedzi znajdziemy poniżej…

Płaski, stromy czy spadzisty?

Wyobraźmy sobie idealny dom. Jaki dach go wieńczy – spadzisty czy stromy? Zapewne ten drugi… Nasze wyczucie estetyczne i wyobrażenia o pięknym domu nas nie mylą. Najkorzystniej wyglądają bowiem dachy strome, kładzione pod kątem od 30 do 50 stopni. Jeżeli zależy nam jednak na podkreśleniu kształtu budynku, zrezygnujmy z nich, a zdecydujmy się na dach płaski. Jest to idealne pokrycie domów o ciekawej bryle. Natomiast najpopularniejsze z racji na swoją niską cenę dachy spadziste nie dodadzą atrakcyjności pokrywanym przez nie domom. Dlaczego? Wyglądają bowiem przeciętnie…

Tylko dachówka…

Chcemy, by nasz dach był ładny? Zatem dokładnie zastanówmy się, czym go pokryć! W tej dziedzinie także mamy duży wybór: blachodachówka, gont, blacha gładka w rąbek i dachówka. Co doda atrakcyjności naszemu domowi? Stosowana od stuleci, elegancka i najwytrzymalsza z pokryć – dachówka. Pokryty nią dach nieustannie wygląda nie tylko estetycznie, ale i stylowo.

Nie tylko ceglasty

Minęły czasy, gdy dach kojarzył nam się jedynie z czerwoną dachówką. Dziś producenci zarzucają nas najrozmaitszymi barwami dachowych pokryć. Marzą nam się czarne, zielone, beżowe dachy? A może gustujemy w nietypowych barwach, np. niebieskich? Proszę bardzo… Na pewno znajdziemy jakieś pokrycie w odpowiednim kolorze. W przypadku dachówki wybierzemy nie tylko jej barwę, ale również to, czy chcemy, by wyglądała na nową czy, by była postarzona, ma błyszczeć czy preferujemy raczej mat. A może wolimy pokrycie uszlachetnione, przykładowo glazurowane? Decyzja należy jedynie do nas!

Tradycyjny czy fantazyjny?

Wybierając dachówkę, możemy zdecydować nawet, jaki jej kształt będzie ozdobą naszego dachu. Wolimy karpiówkę, esówkę, marsylkę, czy  dachówkę rzymską? Ma być ona zabytkowa czy nowoczesna? Producenci zapewniają nam szeroki wachlarz produktów. Nam zostaje jedynie dopasować kształt do stylu architektonicznego naszego domu i zapłacić.

Na koniec niezwykle ważna uwaga. Dach będzie pokrywał budynek, w którym mieszkamy przez wiele lat. Wybierając odpowiednie pokrycie, nie ulegajmy zatem chwilowej modzie czy przelotnej fascynacji jakąś barwą. Myślmy perspektywicznie! Czy za dwanaście lat niebieska dachówka będzie równie dobrym rozwiązaniem, jakim wydaje się być obecnie? Jeżeli nie jesteśmy pewni, lepiej wybierzmy coś bardziej uniwersalnego, co sprawi, że dach naszego domu będzie zawsze się podobać .

Autor: Anna Jaroszewicz

Rate this post