Tarcze do drewna to pozornie nieskomplikowane narzędzia tnące. Pozornie, ponieważ źle dobrana tarcza może nie tylko nie być kompatybilna z przecinarką, szlifierką czy innym elektronarzędziem, lecz także jej użycie może doprowadzić do zniszczenia przecinanego materiału.

Na co zwrócić uwagę, wybierając tarczę pilarską do drewna?

Wybierając tarcze do drewna, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Zalicza się do nich przede wszystkim: materiał, z którego wykonano tarczę, liczbę i kształt zębów oraz średnicę tarczy. Ważny jest również kąt natarcia, szerokość cięcia oraz grubość tarczy.

Materiał tarczy

Materiał tarczy ma fundamentalne znaczenie pod względem trwałości, przegrzewania się oraz efektywności cięcia tarczą. Najczęściej tarcze do drewna wykonywane są ze stali narzędziowej, a ich zęby z węglika spiekanego. Na rynku można spotkać również tarcze, które są wykonywane w całości z węglika spiekanego. Materiał ten zapewnia odpowiednio dużą trwałość tarczy oraz ogranicza tępienie się zębów podczas pracy.

Liczba i kształt zębów

Liczba oraz kształt zębów ma fundamentalny wpływ na efektywność cięcia drewna. Generalna zasada prezentuje się tak, że tarcze z mniejszą liczbą zębów lepiej sprawdzą się do szybkiego, ale zgrubnego i mniej precyzyjnego cięcia – zwłaszcza cięcia miękkich gatunków drewna. Z kolei tarcze  z większą liczbą zębów będą cięły materiał wolniej, ale bardziej precyzyjnie. Co więcej, takie tarcze sprawdzą się również do cięcia twardszych gatunków drewna.

Do cięcia twardego drewna warto wykorzystywać tarcze tnące wyposażone w 30–96 zębów. Z kolei do miękkiego drewna rekomenduje się zwykle tarcze wyposażone w 12–24 zęby.

Kształt zębów również ma duży wpływ na tempo, precyzję i jakość cięcia. Zęby skośne – ułożone na przemian – sprawdzą się do precyzyjnych cięć wzdłużnych i poprzecznych w drewnie twardym i miękkim. Zęby płaskie i trapezowe okażą się świetnym wyborem w przypadku przecinania twardego drewna oraz płyt drewnianych.

Średnica tarczy

Średnica tarczy do drewna wpływa na tempo pracy, grubość cięcia oraz determinuje kompatybilność tarczy z urządzeniami tnącymi. Najczęściej tarcze do drewna mają średnicę w zakresie od 115 do nawet 355 mm.

Rozpatrując średnicę tarczy, nie można zapomnieć o średnicy jej otworu. Ten odpowiada za możliwość zamontowania tarczy na krajzegach, szlifierkach lub innych urządzeniach tnących. Średnica otworu tarczy zwykle oscyluje w zakresie od 9,5 do 20 mm.

Rate this post